Jste zde

Jak ušetřit za plyn: Koruny ušetří i správné pokličky a dobře zvolená velikost hrnce

plynový hořák Zdroj: Bigstockphoto
Cena plynu letí vzhůru. Pojďte s námi zjistit, jak snížit spotřebu plynu a neplatit zbytečně navíc několik tisíc korun ročně. Pomohou vám v tom i zdánlivé maličkosti!

12. 10. 2021

Zatímco minulý rok ceny plynu klesaly, letos je situace naprosto opačná. Cena plynu letí raketově vzhůru a nižší ceny se pravděpodobně v dohledné době nedočkáme, což se jistě projeví i v našich peněženkách. S našimi tipy a triky však můžete výrazně ušetřit. Obzvlášť když plyn používáte nejen k vaření, ale i k vytápění a ohřevu vody. 

bigstock-cropped-view-of-woman-holding-391413659.jpg

intenzivní větrání
Zdroj: 
Bigstockphoto
V zimních měsících nezapomínejte krátce a intenzivně větrat. Suchý vzduch nesvědčí vašemu zdraví a zvyšuje náklady za vytápění. 

Porovnávejte nabídky jednotlivých dodavatelů

Na trhu existuje mnoho dodavatelů plynu, kteří se liší nejen kvalitou poskytovaných služeb, ale zejména cenou. Jejich porovnáním a následným přechodem k novému dodavateli tak můžete výrazně ušetřit. Ze zákona máte na přechod nárok jednou za půl roku a v případě, že novému dodavateli dáte plnou moc, nemusíte se o nic starat. 

Tip: Zkuste si u současného dodavatele vyjednat výhodnější tarif, nebo využijte služeb online srovnávače a zjistěte, jestli se vám přechod k jinému dodavateli vyplatí. 

Investujte do kvalitního kotle

Kotel s vysokou účinností sníží spotřebu plynu o 20 až 40 %. Výměna starého kotle za nový se vám tak jistě vyplatí, protože vyšší investice se vám velmi brzy vrátí v podobě nižších účtů. Důležité je však nezanedbat pravidelnou údržbu a naučit se správně topit. Víte, že každý stupeň Celsia může navýšit spotřebu plynu až o 10 %?

bigstock-heating-concept-of-rising-hea-434877107.jpg

topná hlavice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Netopte nazdařbůh a zkontrolujte, jestli vám někde v bytě neuniká teplo. Problém jsou netěsnící okna, nezateplená fasáda i střecha. 

Teplu nestavte nic do cesty

Místnosti nepřetápějte! Ideální teplota je kolem 20 stupňů Celsia, přičemž v ložnici a v místnosti, ve které trávíte méně času, si můžete dovolit i teplotu o pár stupňů nižší. Teploty by však nikdy neměla klesnout pod 16 stupňů Celsia, protože na opětovné vytopení místnosti bude potřeba mnohem více energie. 

Před radiátor nestavte nábytek, nesušte na něm oblečení a závěsy zvolte takové, aby končily nad ním. Teplo musí zcela volně proudit do místnosti.

Radiátor alespoň 2x během topné sezóny odvzdušněte a zvažte pořízení termostatů nebo termostatických hlavic, které budou reagovat na změnu tepla, a díky tomu udrží v místnosti stálou teplotu. 

bigstock-woman-sitting-on-warm-floor-in-421828052.jpg

trenková teplota
Zdroj: 
Bigstockphoto
V zimních měsících zapomeňte na tzv. trenkovou teplotu. Na vytopení byste spotřebovali spoustu energie.

Používejte tlakový hrnec

Vaření na plynu je velmi rychlé a relativně úsporné. Hrnec se rozpálí během chvíle a umožňuje rychlou regulaci. Při vaření však nezapomínejte na dobře pasující pokličku a velikost hrnce přizpůsobte velikosti hořáku. Ušetřit můžete až 4krát více plynu. Využijte zbytkové teplo a troubu vypínejte několik minut před dopečením pokrmu. 

Jednou za čas věnujte troubě více času a vyčistěte nejen mřížku, dvířka trouby a knoflíky, ale i hořáky a trysky. 

Zdroje:

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-usetrit-elektrina-plyn-energie-150696
  • https://www.elektrina.cz/jak-usetrit-penize-za-plyn
  • https://www.akoupelnyatopeni.cz/clanky/10-tipu-jak-topit-usporne-plynem
  • https://sdeleni.idnes.cz/praha/jak-usetrit-pri-vareni-na-plynu.A210906_115450_prahah-sdeleni_okov
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/platite-za-plyn-velke-penize-zmente-dodavatele-za-deset-minut-je-hotovo