Jste zde

Jak správně vybrat postel? Výška je důležitá, ale jen o ní to není

king size postel s šedivým přehozem Zdroj: www.bigstockphoto.com
Stěhujete se a vaše stávající postel s vámi nepůjde? Nebo vás prostě jen ta současná už nebaví, nespí se vám na ní dobře, případně se vám z ní špatně vstává? Ať už je váš důvod pro výběr nové postele jakýkoli, poradíme vám, jak nešlápnout vedle.

24. 9. 2019

Tuhle volbu totiž není radno podcenit. Pokud chcete, aby vám postel udělala dobrou službu a abyste s ní byli nakonec spokojení dlouhé roky, je především třeba si ujasnit, co by měla splňovat, tedy jaké požadavky na ni máte právě vy. Tady jsou parametry, o kterých byste měli popřemýšlet.

Vyhovující rozměry postele

Vybrat jednolůžko nebo dvoulůžko se může zdát jednoduché, ale jen do té doby, než dospějete k tomu, že neexistuje jen jeden rozměr pro každou z těchto variant. Standardní rozměry jsou 90 x 200 cm pro jednolůžko a 180 x 200 cm pro dvoulůžko. Právě dvoulůžko ale seženete například i o 20 cm užší, což vás potěší, pokud nemáte velké nároky na prostor v posteli a zároveň není vaše ložnice tak velká, jak byste si možná přáli.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Existují ale i delší postele, protože není nic horšího, než když se vysoký člověk musí vyspat na krátké posteli. Další častá délka je 220 a 240 cm. V každém případě by měla mít postel na délku ideálně o 20 cm víc než člověk, který v ní bude odpočívat.

Správná výška postele

Tenhle parametr je možná důležitější, než si myslíte. Stejně jako je náročné vystupovat z nízkého auta, je nepříjemné vstávat z příliš nízké postele. A může to být i naopak – ani příliš vysoká postel není zárukou spokojenosti, především pak v situacích, kdy se do ní budete dostávat.

Nejčastější výška postele je 50 cm (na bočnicích), ale podle věku a výšky člověka může být i o 15 cm výš. Obecně platí, že starší lidé raději a snáz vstávají z vyšší postele. O vysokých lidech se asi ani nemusíme zmiňovat.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Je tu ale ještě jedna věc, a to minimální výška. Minimum je 30 cm, a to proto, aby pod postelí mohl cirkulovat vzduch a zároveň abyste zpod ní dostali prach, který se tu na zemi usadí.

Kvalitní konstrukce

Aby se vám postel nerozpadla po několika nocích, myslete na to, že není důležitý jen její vzhled. Pokud nechcete, aby byla za chvíli rozvrzaná, určitě se při výběru zaměřte na postele a pevnými a robustními spoji, díky kterým je postel stabilní jak v horizontální, tak ve vertikální rovině.

Oku lahodící vzhled

Postel samozřejmě musíte vybírat i tak, aby se vám líbila a aby se vám hodila do interiéru. Tady se určitě setkáte s otázkou materiálu (masiv, nebo jeho náhražka) a možného čalounění, samotného vzhledu dřeva nebo dekoru, existence a neexistence čela postele, nejrůznějším zdobením… Vybírejte pečlivě, aby postel nepůsobila jako pěst na oko, ale aby oku spíš pokaždé zalahodila.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Doplňky, které k posteli patří

Jakmile si vyberete postel, přijde na řadu řešení roštu a matrace. Rošty můžou být jednoduché a levné, laťkové, vyráběné ze dřeva, nebo lamelové. Ty pak můžou být pevné, polohovací, nebo dokonce elektrické – a to už je pak luxusní záležitost. Nezapomeňte, že kvalitní lamelový rošt by měl mít minimálně 28 lamel, které by měly pěkně pružit.

A pak je tu ještě matrace. Pružinová nebo taštičková matrace má pružiny, v druhém zmíněném případě jsou ale zašity do látky a lépe reagují na hmotnost člověka. Tu pak dokážou lépe rozložit na ploše. Molitanová matrace je levným řešením, nicméně o ergonomii nemá ani zdání a za chvíli vás z ní bude bolet úplně všechno.

K moderním řešením patří matrace ze studené pěny, která nevykonává takový odpor na tělo, a díky tomu můžete svaly dokonale uvolnit. Spánek na ní už je hodně znát. Dalším druhem jsou například viskoelastické matrace, bio pěny vyznačující se například lepšími antibakteriálními funkcemi nebo latexové matrace, které patří k těm nejdražším. Vyrábějí se z kaučuku a disponují tzv. bodovou elasticitou. Díky té se matrace prohne jen tam, kde je na ni vyvíjen tlak. Na ostatních místech zůstává nezměněná. Podobný efekt mají taky gelové matrace.

Nejčastějším řešením jsou ale sendvičové matrace, které se skládají z více vrstev, přičemž každá je z jiného materiálu. Skvělé řešení je to třeba tehdy, když je potřeba vytvořit jednu stranu tužší a jednu měkčí.

Ať máte veškeré pohodlí

Teď už víte, na co se při výběru postele zaměřit, aby se vám v ní skvěle spalo, dobře se do ní dostávalo a pohodlně se z ní vstávalo. Nezapomeňte na noční stolky, které budou k posteli ladit a poskytnou vám trochu toho prostoru na lampičku, pití, knížku nebo léky, a máte vyhráno!