26. 6. 2015
Současný trh nabízí širokou nabídku betonových prvků, které představují ideální řešení pro ohraničení všech typů chodníků, příjezdových cest, teras a dalších posezení v zahradě. Betonové obrubníky jsou vysoce pevné, mrazuvzdorné a samozřejmě na ně přední výrobci poskytují záruku v délce desítek let.
Výběr obrubníků podle výšky a umístění
Zahradní obrubníky určené pro pojezdové plochy, například před garáží nebo na parkovacím stání, by měly být široké asi 8 cm. Na chodníky, terasy a ostatní pochozí plochy pak stačí obrubníky o šířce 5 cm. Výška je dána naší představou o budoucí funkčnosti celé realizace.
Chceme-li mít obrubník zapuštěn v úrovni dlážděné plochy, stačí nám prvky o výšce 15 cm, jinak volíme zahradní obrubníky vyšší, 20 – 25 cm. Venkovní dlažba, respektive její barevný odstín, pak bude základem pro výběr barvy samotných obrubníků, které by měly se zvolenou dlažbou ladit.
Zdroj: Best.info
Osazování obrubníků není jen tak
Při realizaci začínáme vyměřením přesné šířky dlážděné plochy. Nejpraktičtější je vyskládat si nanečisto pár řad kamenů včetně požadovaných 3-5mm spár a poté přesně změřit budoucí šířku chodníku. Vyhneme se tak následně nákladnému dořezávání krajových detailů. Na připravené ploše, kterou jsme zbavili kořenů apod., začínáme osazovat obrubníky do betonové opěrky. Ta by měla dosahovat zhruba do 1/3 výšky zahradních obrubníků.
Dodržování zvolené roviny kontrolujeme podle předem nataženého provázku a případné nerovnosti doladíme poklepem betonovou palicí. Do nejnižší části budoucího chodníku nebo terasy můžeme zabudovat i odvodňovací žlaby. Více o odvodňovacích žlabech si lze přečíst na stránkách jednotlivých výrobců.
Po zatvrdnutí betonu již přichází ke slovu venkovní dlažba, kterou pokládáme do štěrkového lože s předepsaným složením. Plochu můžeme začít plně zatěžovat po úplném vyzrání betonu.