Jste zde

Jak se zbavit šatních molů? Vyzkoušejte trik s levandulí nebo obyčejným pepřem

šatní mol Zdroj: Bigstockphoto
Moli – tahle okřídlená návštěva představuje nejen estetický problém. Stačí pár jedinců, kteří začnou hodovat na vašem oblíbeném svetru, a záhy doma vítáte celou kolonii. Jak se těchto nezvaných návštěvníků zbavit? Máme pro vás několik tipů.

15. 9. 2021

Pokud chcete nezvané návštěvě předcházet, rozhodně oblečení do skříně neukládejte mokré. Často větrejte, roztáhněte v místnosti, kde oblečení skladujete, závěsy a vpusťte sem sluneční paprsky.

Oblečení čas od času proberte a klidně ho přesuňte na jiné místo. Oblečení perte (pokud to jeho povaha dovoluje) na šedesát stupňů a vyvarujte se ve skříních nejrůznějších dekorací. Ty totiž moli zbožňují víc než zatuchlé oblečení.

Přizvěte si na pomoc levanduli a pepř

Pokud mola zpozorujete, okamžitě zakročte. Můžete se ho samozřejmě snažit chytit a sprovodit ze světa osobně, často ale bude potřeba vyzrát na tohohle malého škůdce několika triky, které znaly už naše babičky.

bigstock-young-woman-holding-scented-sa-426389282.jpg

šatní skříň a moli
Zdroj: 
Bigstockphoto
Moli nesnášejí silné a intenzívní vůně. Využijte toho a provoňte skříně.

Moli nesnáší aromatické suroviny a vůně obecně. Proto do šatní skříně rozvěste snítky čerstvých bylinek – třeba levandule, rozmarýnu nebo tymiánu. Nezavděčíte se jim ani mletým nebo celým pepřem, který můžete nasypat do látkového pytlíčku a do skříní jednoduše rozvěsit.

Utopte je v octu nebo alkoholu

Věděli jste, že moli milují, podobně jako třeba octomilky, ocet a alkohol? Jeho vůně je přiláká a oni se následně v tekutině utopí. Do blízkosti šatní skříně proto umístěte několik mističek s octem, pivem nebo vínem a čekejte, až se tihle neřádové chytí do pasti. Podobnou službu vám prokáže i melasa smíchaná s octem v poměru jeden ku dvěma. Opět nalijte do mističek a nastražte v okolí skříně.

Dejte oblečení k ledu 

Moli nesnáší nízké teploty a mráz jim už vůbec nesvědčí. Pokud je objevíte uprostřed zimy, můžete z rukávu vytáhnout další eso. Jednoduše ráno otevřete okna a nechte oblečení v šatní skříni až do večera vymrznout. Večer sice budete usínat pod dekou a peřinou, od nezvaných návštěvníků ale budete mít konečně pokoj.

bigstock-folded-clean-towel-and-lavende-384470021.jpg

ručníky s levandulí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Molům nevoní například levandule. Využijte toho.

Pomůže i mýdlo nebo větvička z lesa

Už výše jsme zmínili, že moli nenávidí aromatické vůně. Pokud se vám nepodařilo sehnat snítky levandule, zaběhněte do nedalekého lesíka pro pár smrkových větviček. Ty rozvěste různě po skříni a vsaďte se, že moli se jí vyhnou obloukem. Pokud máte les daleko, podobnou službu vám prokáže i obyčejné mýdlo. Klidně to, které jste dostali jako nevhodný dárek k narozeninám.

Moly prý odradí i obyčejné noviny

Netradičním trikem, který už ostatně znaly naše babičky, jsou i obyčejné černobílé noviny. Moli údajně nesnáší vůni tiskařské barvy. Otázkou ovšem zůstává, zda je její aktuální složení totožné s tím, které doporučovaly naše babičky. Za zkoušku ale nic nedáte.

A pamatujte! Zásah proti molům zopakujte znovu za 5 až 7 týdnů. To proto, abyste zlikvidovali vyvinutá vývojová stádia z původní populace.

Použité zdroje: 

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Mol
  • https://www.ireceptar.cz/zvirata/jak-vyzrat-na-satni-moly.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-na-moly-v-domacnosti-pomohou-osvedcene-babske-triky