Jste zde

Jak se přestěhovat a nezešílet? Hlavně mějte plán

krabice na stěhování Zdroj: Bigstockphoto
Říká se, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Nemyslíme si, že by to byla tak úplně pravda… Zvlášť když se budete držet několika zlatých pravidel, která vám při stěhování ušetří čas i nervy. Tady jsou. Hodně štěstí!

14. 4. 2021

Základem úspěchu je vědět, co jste kam uložili. Nejen proto, abyste věděli, kterou krabici v žádném případě nenechávat nikde vespod, ale i proto, abyste v novém bydlení mohli hned sáhnout po tom nejnutnějším. Třeba po hrnku na čaj nebo zubním kartáčku a pastě.

Vytvořte si přehledný plán

O stěhování člověk ve většině případů ví dost předem. Nenechávejte proto nic na poslední chvíli. Pokud je vaše nové bydlení už volné, stěhujte se klidně na etapy, zvlášť jestli kromě osobních věcí potřebujete přemístit i nábytek a větší domácí spotřebiče.

bigstock-ethnic-family-with-two-childre-384380195.jpg

stěhování s celou rodinou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zapojit do stěhování malé pomocníky? Raději na to zapomeňte! Děti by se jen pletly pod nohy.

Jestli nemáte dostatečně velké auto, požádejte někoho, kdo ho má. Je možné ho jednoduše sehnat i v půjčovně. Převezte to, co už ve starém bydlení nebudete potřebovat. To, že uvidíte, že se věci hýbou, vám i přidá na náladě.

Finální stěhování obvykle zabere tak dva dny, proto si na ně domluvte hlídání dětí i domácích mazlíčků. Vaše drobotina u toho vůbec nemusí být, jen by se vám pletla pod nohy. Tedy za předpokladu, že jí není patnáct a měla by se zapojit.

Nepodceňte administrativu

Bez nudného papírování se ani stěhování neobejde. Ve starém bydlišti musíte ukončit nájemní smlouvu, pokud nejde o vaši nemovitost. Nezapomeňte odhlásit plyn, elektřinu a vodu – k energiím se přihlaste v novém bydlišti. Zrušte taky všechny smlouvy. Snadno by se zapomnělo třeba na internet nebo pojištění domácnosti.

bigstock-full-length-shot-of-two-contra-376713523.jpg

dva stěhováci
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud nemáte kolem sebe silné pomocníky, najměte si odborníky. Jejich práce sice není zadarmo, ale ušetřený čas a úsilí za to mnohdy stojí.

Hned po přestěhování pak nahlaste změnu adresy, kdekoli je to nutné. Třeba u zaměstnavatele, u ČSZZ (pro OSVČ a důchodce), u zdravotní pojišťovny, ve škole a školce… Do 30 dnů od stěhování si nechte udělat nové osobní doklady a pak byste pro jistotu měli dát vědět všude tam, kde máte nějakou smlouvu (například v bance).

Nebalte zbytečnosti

Odborníci doporučují pustit se do postupného balení zhruba 14 dní před finálním stěhováním. Jakmile uložíte věci do krabice, vždycky ji hned popište – ideálně napište, co v ní je a kam věci patří (například koupelna nebo kuchyň).

Stěhování je nejspíš tou nejvhodnější příležitostí pro přebrání věcí a zbavení se nepotřebného. Použitelné věci můžete dát na charitu nebo je na pár dní vystavit na online bazaru, případně je vyhodit. Tou největší hloupostí, kterou byste mohli udělat, je vzít si do nového bytu nebo domu to, co už roky nevyužíváte. Zbytečně byste se s tím tahali a ještě byste si hned „zabordelili“ bydlení.

To nejdůležitější nakonec

Při balení musí samozřejmě nejdřív přijít na řadu to, co zrovna nepotřebujete. Třeba zimní oblečení v létě, celý obsah vaší domácí knihovny a podobné (na nějakou dobu zbytné) věci.

Teprve až se bude schylovat k velkému finále, balte to, co potřebujete denně a co budete muset hned po stěhování vybalit.

Povolejte profesionály

Jestli vám neříká „pane“ nějaký ten náklaďák, budete si muset půjčit velké auto nebo se obrátit na stěhováky. Ti vám věci nejen odvezou, ale především vám pomohou dostat je do auta. Vzhledem k tomu, že s tím mají zkušenosti, můžete být aspoň trošku v klidu. V cíli zase věci vyloží a vy si oddychnete, že už vám zbývá „jen“ to vybalování a zabydlování.