Jste zde

Jak připravit plastová okna na zimu? Víme a poradíme!

Zdroj: www.oknoplastik.cz
Zima je pro všechna okna i dveře zátěžovým testem. Aby plastová okna spolehlivě přežila toto náročné období, je dobré jim věnovat, ač jsou téměř bezúdržbová, trochu času.

1. 12. 2017

Každoroční údržbou totiž zvýšíte nejen životnost oken, ale využijte i maximálně jejich unikátní vlastnosti. Věřte, že několik minut práce se vám stokrát vrátí.

Omyjte skla i rámy plastových oken

Před zimou je dobré rámy i skla u plastových oken pečlivě umýt, zkontrolovat pohledem jejich technický stav a také vyzkoušet, zda-li všechny části mechanicky fungují, tak jak mají.

Je až s podivem, jaký vliv na dlouhověkost má správné mytí. Zde je několik pravidel. Plastová okna vždy myjte, jen když je venku teplo, v zimě jsou totiž skla mnohem křehčí a náchylnější k poškození. Okenní rámy je ideální očistit neagresivním čistidlem, postačí čistá voda s jarem.

Buďte opatrní na plastové profily, čisticí přípravky nesmí obsahovat agresivní chemické látky, abrazivní prostředky ani žádná rozpouštědla. Pozornost věnujte i výběru hadříku, abyste si nepoškrábali plastové profily oken. Ideální je použít jelenici nebo obyčejné papírové utěrky. Pozor! Zapomeňte na drátěnku i na jiné činnosti skvělé a oblíbené kuchyňské houbičky.

Správným seřízením zamezíte sesedání plastových oken

Okna, když je třeba, je dobré také seřídit imbusovým šroubem podle návodu, aby se nesesedala. Před zimou myslete i na panty a kování a jednou do roka je promažte silikonovým olejem nebo technickou vazelínou.

Pozornost věnujte i těsnění, protože právě těsnění je v zimě nejvíce ohroženou částí oken a mělo by i v těch největších mrazech zůstat neustále pružné. Existují speciální přípravky, ale postačí i několik kapek silikonového oleje.

Před zimou je dobré zkontrolovat i kličky oken a veškeré úchyty. Není to nic složitého, pouze dotáhnete šroubovákem povolené šroubky. Na zimu také vyčistěte odvodňovací kanálky, nejvíce zanesené bývají v dolní části rámu.

Kvalitní plastová okna bývají obvykle téměř bezúdržbová, ale několika minutami ročně jim prodloužíte významně životnost a zásadně navýšíte jejich funkčnost. I v zimě pak můžete být v klidu.