Jste zde

Jak pečovat o ratanový nábytek

ratanová křesla vajíčka Zdroj: Shutterstock
Ať už plánujete zakoupit ratanový zahradní nábytek, nebo nějaký ten kousek máte a potřebujete zjistit, jak o něj správně pečovat, aby vám vydržel co možná nejdéle, poradíme vám jak na to.

15. 8. 2022

Milovníci ratanu na něj nedají dopustit. No jen si to zkuste sami představit. Po náročném dni usedáte do pohodlného ratanového křesla na své zahradě a osvěžíte se lahodným nápojem. Pokud jste to ještě nezkusili, věřte, že ratan vás uchvátí jednou pro vždy. 

Ratan: Co byste o něm měli vědět

Calamus rotang, česky ratan je druh nábytkářské rostliny pocházející z deštných pralesů v asijských zemích. Dorůstá i více než 20 metrů, což umožňuje jeho šlahouny splétat do ratanových rámů.  

V našich podmínkách je často zaměňován s proutěným nábytkem, protože se oba používají ke stejným účelům. Ratan je však skutečný materiál, zatímco proutí jen styl vazby. Někdy se tak může stát, že svůj proutěný nábytek považujeme za ratanový a rozdíl si vůbec neuvědomujeme. 

shutterstock_1800137041.jpg

světlé křeslo z ratanu
Zdroj: 
Shutterstock
Z pestré nabídky ratanového zahradního nabídku si vybere opravdu každý

Jak dlouho ratan vydrží?

Ratanový nábytek je opravdu odolný a při troše dobré péče vám bude sloužit dlouhá léta. Přírodní materiál dobře odolává UV záření i větru, dešti i sněhu, takže skvěle obstojí v proměnlivém počasí. Když navíc pořídíte soupravu doplněnou voděodolnými polštáři, zajistíte si vysoký uživatelský komfort a prodloužíte jeho životnost ještě o mnoho déle. 

Přirozený vzhled

Před pořízením si uvědomte, že kupujete nábytek z přírodního materiálu. To sebou nese různé nedokonalosti. Malé prasklinky či skvrnky jsou běžnou součástí přírodního nábytku, což ocení nejvíce příznivci originálních a rustikálních kousků.  

Díky tomu, že jde o přírodní materiál, který vyrostl v deštném pralese, vydrží zahradní nábytek z ratanu venku klidně celý rok a dobře odolá takřka všem nešvarům počasí.  

shutterstock_1087490165.jpg

zahradní nábytek z ratanu s polštářky
Zdroj: 
Shutterstock
Ratanové posezení na zahradě působí romanticky

UV záření vs. ratan

Při koupi nábytku se zajímejte, jakou má ochranu proti UV záření. Dlouholetý pobyt na slunci by mohl způsobit, že barva ratanového dřeva vybledne, čemuž může zamezit právě zmiňovaná vysoká ochrana proti UV záření.  Vyblednutí je ale pouze estetickou záležitostí, na funkci nábytku nemá vliv.

Byť je ratan odolný a uzpůsobený celoročnímu životu venku, raději ho tu část roku, kterou se nepoužívá, ochraňte pomoci krytů na nábytek, které vytvoří bariéru proti povětrnostním vlivům počasí a prodlouží jeho životnost na maximum. 

shutterstock_1404505970.jpg

polštáře na zahradu
Zdroj: 
Shutterstock
Při výběru polštářů dbejte na kvalitu

Výhody ratanového nábytku

  • Nenáročná údržba: K běžnému úklidu postačí teplá mýdlová voda a hadřík. Rozhodně se vyhněte používání chemikálií. Otřete vnější nečistoty a máte hotovo. Pokud by se na ratanovém nábytku vytvořila plíseň, přidejte bělidlo do mýdlové vody v poměru 50/50 na vyčištění postižených oblastí.  Štětcem ošetřete celý kus nábytku, nečistoty odstraňte hadříkem a poté nechejte nábytek důkladně vysušit.
  • Nízká váha: Ratanový nábytek je opravdu lehký.  Proto s ním můžete volně manipulovat, sami ho snadno přemístit z jednoho místa na druhé. 
  • Styl: Zahradní nábytek z ratanu je prostě stylový. Pomoci polštářů a drobných dekorací vytvoříte zahradní posezení ve velkém stylu. Skvěle se hodí do všech (nejen) venkovních prostorů. 
  • Pohodlné posezení: Při volbě polštářů se zaměřte na kvalitní polstrované polštáře vyplněné paměťovou pěnou, které ani po delším používání neztratí svůj tvar. Nemusíte se tak bát, že po dlouhém létě si vysedíte nepohodlný důlek. Výbornou volbou jsou polštáře vyrobené z akrylové tkaniny nebo polyesteru, protože jsou navíc chráněny proti vyblednutí. Voděodolné obaly na polštář jsou dnes již běžným standardem. 

shutterstock_1389694349.jpg

béžový ratanový nábytek
Zdroj: 
Shutterstock
Ratanový zahradní nábytek se skvěle hodí na zahradu i na terasu

Vlivem dlouhodobě působícího tepla se může stát, že ratan vyschne a objeví se na vašem nábytku prasklina či deformace. Lze tomu snadno předejít aplikací tungového, či vařeného lněného oleje, kterým nábytek dostatečně vyživíte a hydratujete. Staršímu nabídku vrátíte zašlý lesk když ho přestříkáte transparentním lakem. 

Ideální kombinace

Zahradní nábytek můžete pořídit čistě z přírodního ratanu, ale i z umělého, kterému někteří dávají přednost díky nižší pořizovací ceně. Uživatelské zkušenosti potvrzují, že optimální volbou tak může být nábytek kombinovaný. Kombinace přírodního a umělého ratanu přináší nábytku větší stabilitu, a úplně minimální nároky na údržbu. 

Zdroje:

  • https://primarady.cz/rada/12994136-tipy-a-triky-pro-spravnou-peci-o-ratanovy-nabytek.html
  • https://www.svetratanu.cz/clanky-a-testy/jak-se-starat-o-ratanovy-nabytek
  • https://www.novachalupa.cz/vse-co-potrebujete-vedet-o-ratanovem-nabytku/