Jste zde

Jak na přirozené žárovkové světlo? Sviťte tím, čím svítí na Pražském hradě!

Zdroj: Panasonic.cz

Pražský hrad se v průběhu jara převlékl do nového. Minimálně co se týká osvětlení. V prostorách největšího hradního komplexu na světě bylo vyměněno asi 10000 žárovek. A proč vám to říkáme? Protože si je můžete pořídit i domů!

23. 6. 2013

Za renovací osvětlení v areálu Pražského hradu stojí japonská firma Panasonic. Mimochodem celosvětová jednička na poli LED žárovek. A právě deset tisíc kousků tohoto typu žárovek aktuálně osvětluje Pražský hrad.

Čím svítí na Pražském hradě?

Takže až budete v podvečer procházet z Hradčanského náměstí branou na první nádvoří, nebo se vám dostane možnosti projít se nasvícenou katedrálou Svatého Víta, případně Královským palácem, pak vězte, že se koukáte ne na klasické žárovky „Edisonky“ (ač by se na to minimálně podle příjemného a teplého světla dalo usuzovat), nebo dokonce na skutečné svíčky, ale na takzvané „LEDky“.

panasonic2

Výměna žárovek může být krkolomná, nicméně LED žárovky vydrží několik desítek let, takže ji provedete jednou a pak už nikdy. Zdroj: Panasonic.cz

Pražský hrad díky této akci nepřijde o své romantické kouzlo, protože světlo je opravdu přirozené, měkké a teplé, a zároveň na nákladech na energii ušetří asi 77 % oproti předchozímu stavu.

Stejná technologie i pro domácnosti

A proč vám to všechno říkáme? Protože žárovky, které odborníci z Panasonicu použili na Hradě, je možné pořídit i do běžných domácností – a zbavit se tak nepříjemného a studeného tepla z „úsporek“ a zároveň ušetřit opravdu výraznou finanční částku. LED žárovky navíc vydrží podstatně déle než jejich „wolframové“ kolegyně – životnost se odhaduje na nějakých 40 tisíc hodin, což je asi 40krát více než u klasické „Edisonky“.

panasonic1

Klasického vzhledu a teplého světla docílíte i pomocí unikátních LED žárovek. Zdroj: Panasonic.cz

V obývacím pokoji si tak můžete dopřát stejné světlo jako v Královském paláci. Díky žárovkám „Nostalgic clear“, které na první pohled nerozeznáte od klasických žárovek. Na ten druhý je ale patrné, že na místě klasického vlákna je destička, která ale produkuje úplně stejně teplé a měkké světlo. Nicméně s o 83 % lepší energetickou účinností a tím pádem se štítkem energetické třídy A.

A podobně jsou na tom i takzvané „svíčky“, které zajišťují osvětlení Svatováclavské kaple, světlo z nich je přirozené, romantické a zarytí zastánci klasických „Edisonek“ nepoznají rozdíl. 

Přidejte se k nám na Facebooku a sledujte aktuality, novinky, soutěže a zajímavosti!