Jste zde

Jak na negativní vlivy a energie v domě podle zásad Feng-šuej?

Zdroj: Zuzana Schubertová

V jednom z předešlých článků jsme si psali o pozitivní energii Qi (čchi), kterou bychom každý měli udržovat nejen ve svém těle, ale i v našem domě.

22. 3. 2015

Dodává nám životadárnou sílu, energii a radost. Mimo to podporuje náš šťastný život a v neposlední řadě má velký vliv na naše zdraví a psychiku. Říkali jsme si i způsoby, jakými k nám tato energie proudí a také, jak ji udržet.

Dnes si budeme opět povídat o bydlení z pohledu Feng-šuej a zaměříme se pro změnu na vlivy, které působí na člověka negativně.  I to je totiž důležité vědět a hlavně nepřehlížet. Negativní energie na nás působí všude okolo nás a určitě i vy jste se s nimi někdy setkali.

Nemusíte si samozřejmě hned představovat „dům hrůzy“ z nějakého hororu. Nepříjemně vám nemusí být jen v místě, které na první pohled jeví známky minulosti, jako jsou hrady, zámky nebo stará půda po dědečkovi. Negativní energie může být i tam, kde je vše nové a na první pohled v pořádku.

Když je vám někde v domě nepříjemně, špatně se vám spí na určitém místě, nebo trpíte častými bolestmi hlavy, zapátrejte kromě svého těla i po tom, zda není v místnosti něco, co narušuje správný tok energie u vás doma. Pravda, zdá se to někdy až absurdní: Proč by za moji nespavost mohla například postel?! Nebo květina z ostrými listy?! Či nějaký roh, který na mě vysílá negativní energii?!

křišťál

Křišťál do sebe dokáže nasát negativní energii z elektrospotřebičů. 

Když ale pominete to, že těmto věcem například nechcete věřit, natož jim přikládat nějakou váhu, spočítejte, kolikrát Vás tato palma umístěná přímo u sedačky nepříjemně škrábla, když jste ji míjeli, kolikrát jste se už bouchli o ten nesmyslný roh v místnosti, který sem jakoby nepatří. A proč jste si vlastně nedali postel na druhou stěnu, když se Vám vedle dveří pokaždé špatně usíná. To je to, o čem jsem psala v minulosti.

Vy to cítíte sami, že něco není v pořádku. Nazvete to ale jinak, než Feng-šuej nebo špatná energie Ša. Ale v podstatě mluvíme o tom samém. Zajímavostí je, že ty špatné rohy, které škodí, dokonce i poznáte. Podle toho, že mají omlácené hrany. Zajímavé, že? Proč není takto omlácený jiný roh? Ne každý totiž vadí.

Pečlivě vybírejte místo vašeho bydlení

Je zde spousta vlivů, které nevidíme, ale naše tělo i mysl je vnímají. Na jedné straně jsou zde tzv. geopatogenní zóny, o kterých jste určitě již slyšeli. Ty sice nespadají pod téma Feng-šuej, jsou to přírodou dané energie, se kterými zkrátka nic neuděláme. Nedají se ani odbourat.

Kdo tvrdí, že ano, nechá si od Vás sice zaplatit nemalé peníze, ale zóna nevymizí. Jeden moudrý učitel Feng-šuej mi dokonce říkal, že kdo je silný a má v pořádku svou čchi (svou pozitivní energii v těle), ten žádné zóny nevnímá. Možná je na tom něco pravdy.

Na druhé straně už tu ale máme vlivy, se kterými můžeme něco dělat. Těmi jsou v první řadě výběr místa pro náš budoucí domov. Určitě nepodceňujte to, jaké předchozí majitele měl byt, či dům který kupujete.

sůl

Necítíte se ve své ložnici dobře? Nasypte na podlahu trochu soli, vtáhne do sebe negativní energii. 

Na jakém že to místě kupujete pozemek? Nestalo se v domě něco závažného? Podle Feng-šuej zde tyto energie zůstávají a mohou tak neblaze působit i na vás. Ano, Vy to samozřejmě nepoznáte. To, že máte neustále problémy, v práci se nedaří, sužuje Vás jedna nemoc za druhou, vás ani nenapadne spojovat s tím, kde a jak žijete. To, že vlastně vše začalo od té doby, co jste se přestěhovali, vám připadá absurdní.

Určitě netvrdím, že všechny špatné věci, které se člověku dějí, mají původ v jeho bydlení, ale někdy je až zarážející, jaké příběhy se odehrávají.

Rady a tipy na čištění prostoru:

Pokud se vám něco podobného děje, cítíte se nepříjemně, máte pochybnosti, koupili jste nový dům, či byt, došlo k úmrtí ve vaší rodině nebo dokonce stačí ostrá hádka či nepříjemná situace, měli byste svůj domov vyčistit. Dám vám pár tipů, jak nejlépe se to daří:

  • Už od pradávna naše babičky používali sůl. Sůl vtáhne do sebe vše, nejen vlhkost, ale i vše špatné. Dá se říci, že prostor opravdu vydesinfikuje od všeho špatného. Považuje se za velmi účinný čistič prostoru. Stačí podél stěn nebo do rohů nasypat trochu soli a nechat asi 3 dny ležet. Poté sůl zakopeme nebo vyhodíme, nikdy nepoužíváme dál k žádným účelům!
  • Křišťál – kupte si surový křišťál nebo Ametyst. Nesmí být nijak opracovaný, leštěný apod. Platí, že čím více je Ametyst fialový, tím větší schopnost léčit má. Křišťál nebo Ametyst stačí položit vedle elektronického přístroje či k místu, kde je špatná energie a už sám o sobě má léčivou schopnost. Při vybírání kamene se soustřeďte na pocity. Kámen by vás měl hřát do dlaní.
  • Výborný tip je ale i výroba léčivé vody, kterou docílíte tak, že kámen namočíte do misky s vodou, necháte cca 5 hodin na slunečním svitu a vodu vysvětíte. Není to sice přesný způsob, jaký se používá pro svěcenou vodu v kostele, ale ujišťuji Vás, že se tato voda nezkazí. Můžete si i dát každý den doušek. Je to velmi zdravé. A opět, touto vodou můžete postříkat místa, kde vám není dobře, či kde se něco přihodilo.
  • Živé květiny působí velmi blahodárně
  • Na trámy se obyčejně věší flétnička nebo krystal Feng-šuej (seženete kdekoliv i na internetu)
  • Střed bytu či domu musí být volný
  • Zrcadla odráží energii. Staří Číňané věřili, že za zrcadlem je svět duchů. Zrcadlem můžeme energii posílat tam, kde se jí nedostává. Například do dlouhé úzké chodby.
  • Voda je nosič života. Opravte doma vše, co se týká vody.
  • Pokud máte problém s penězi, zkontrolujte severní část vašeho bydlení.

Všechny tyto rady vlastně nejsou žádná věda a kouzla. Kameny i sůl mají odpradávna tyto účinky a uvidíte, že po takovémto vyčištění prostoru vám bude lépe. Nezapomeňte vždy mít ve vašem domě méně věcí a nepořádku. Čím větší prostor a nezahlcenou atmosféru vytvoříte, tím Vám bude doma lépe.

křišťál

Křišťál do sebe dokáže nasát negativní energii z elektrospotřebičů. 

Pokud už je potřeba zasáhnout stavebně do vašeho bydlení k tomu, abychom nějakou negativní energii zmírnili, poraďte se vždy s odborníkem na Feng-šuej. Ne vždy musíme dělat takovéto radikální změny.

Čištění prostoru si můžete i objednat u odborníka. Nemusíte jej provádět sami.

Každopádně buďte vnímaví a domů si zvěte pouze lidi, o kterých víte, že to s Vámi myslí dobře. Domov, to je Vaše útočiště, takový váš „stát“, ve kterém vládnete jen vy a kde se můžete odprostit od všeho negativního, co je tam venku.

Těším se opět příště, tentokrát si budeme povídat o tom, jak na obývací pokoj.

Čtěte dále:

Článek o negativní energii není první, který se věnoval problematice Feng–šuej.

Mimo to si můžete od Zuzany Schubertové přečíst i články týkající se bytového designu