Jste zde

Jak na čištění zlata: Zkuste popel a pozor na kamínky!

čištění zlatých šperků Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vraťte vašim zlatým šperkům zašlou krásu. Prozradíme vám několik spolehlivých triků, které zbaví vaše šperky zašlé nečistoty i nepěkných zelených skvrn.

5. 12. 2020

Zlato je nejoblíbenější a nejvhodnější materiál pro výrobu prstenů, náušnic, přívěsků a jiných zlatých šperků. Působí velmi elegantně, neoxiduje, a tudíž nečerná, má vysokou hodnotu a je odolné. Při každodenním nošení vám vydrží dlouho bez škrábanců a deformací. Časem však začne ztrácet svůj lesk a krásu! 

bigstock-fashion-silver-bracelet-with-z-341374180.jpg

šperky s akvamarínem
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Šperky s lepenými kamínky vyčistěte a vyleštěte pouze bavlněným hadříkem nebo speciálním hadříkem, který je napuštěný čisticím roztokem a který seženete v každém klenotnictví. Dlouhé máčení ve vodě by mohlo nadělat mnohem více škody než užitku. 

Působením vnějších vlivů, agresivního potu, mastnoty a nejrůznějších kosmetických přípravků povrch šperku zešedne, zmatní a kameny ztratí svůj lesk. Zčernání, které je typické pro stříbrné šperky, se u zlata objeví výjimečně. 

Tmavé fleky na zlatých špercích se obvykle objevují po návštěvě přírodních léčivých pramenů, které mají vysoký obsah minerálních látek, po prodělané nemoci nebo po práci s chemikáliemi, při užívání některých druhů léčiv nebo dokonce mohou být známkou alergické reakce. 

Při čištění buďte šetrní!

Nejjednodušší a nejšetrnější způsob, jak zlatým šperkům navrátit lesk, je koupel ve vlažné jarové nebo mýdlové vodě, kde může být šperk ponořen i několik hodin. Mycí prostředek zbaví šperky mastnoty a vytáhne usazené nečistoty. Po vyjmutí šperku z lázně ho však nezapomeňte opláchnout a důkladně usušit! 

bigstock-oktoberfest-beer-glass-beer-m-365953267.jpg

dva půllitry piva
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Namočte váš šperk do piva. Zlatý mok navrátí vašim zlatým šperkům lesk i zašlou krásu. 

Na čištění šperků můžete použít i měkký zubní kartáček, kterým se dostane do všech záhybů a dokonale vyčištíte i drobné zasazené kamínky. 

Na tmavé skvrny vyražte se silnějším kalibrem! 

Tmavé skvrny na zlatých špercích pomůže odstranit zředěná kyselina citrónová, šťáva z citronu nebo ocet, který smícháte s vodou ve stejném poměru. Šperky stačí na pár minut ponořit, opláchnout pod tekoucí vodou, důkladně osušit a přeleštit bavlněným hadříkem. 

bigstock-gold-jewelry-closeup-gold-jew-295309477.jpg

zlato ve tmě
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zlaté šperky uchovávejte na tmavém místě a sundavejte je před návštěvou bazénu i před spaním a špinavou prací. 

Cigaretový popel, jedlá soda, prášek do pečiva a bílá zubní pasta bez abrazivních složek jsou další skvělí pomocníci, kteří vám pomohou odstranit obzvlášť špinavé zlaté šperky. Při jejich používání však musíte být opatrní! Velmi snadno mohou šperk poškrábat. 

Šperky s drahokamy svěřte do rukou profesionálů

U šperků s perlami, drahými kameny, diamanty a jinými kamínky postupujte velmi opatrně. Méně šetrné metody mohou způsobit uvolnění nebo znehodnocení kamínku. Zejména perly, smaragdy a šperky s akvamarínem můžete velmi snadno neopatrným čištěním poškodit!