Jste zde

Jak a čím vybavit dětskou postýlku? Matraci volte tvrdší, těžké hračky vynechte

bílá dětská postýlka Zdroj: Shutterstock
Dopřejte vašemu miminku klidný a ničím nerušený spánek! Poradíme vám, jak vybavit dětskou postýlku, aby byla nejen pohodlná, ale také bezpečná a útulná.

8. 2. 2024

Spánek je pro miminko nesmírně důležitý. Je významnou součástí regeneračního procesu těla i duše, ovlivňuje fungování mozku a má dopad na celkovou pohodu i fyzické zdraví. Jak tedy vytvořit to nejlepší prostředí pro spánek děťátka? Přečtěte si, jak vybavit postýlku, aby se v ní cítilo dobře a v bezpečí. 

Upřednostněte kvalitu před cenou!

Při nákupu matrace myslete hlavně na zdraví vašeho miminka a rozhodně nešetřete! Matrace vybírejte pozorně, pečlivě a v případě nejasností se nebojte obrátit na odborného prodejce, který vám s výběrem kvalitní matrace poradí. Určitě ale dbejte na to, aby matrace byla prodyšná, antibakteriální, hypoalergení a spíše tvrdší. 

Tip: Při nákupu se zaměřujte na matrace, které mají snímatelný potah pratelný minimálně na 60 stupňů Celsia

Nezapomeňte se zásobit ložním povlečením

Povlečení, prostěradlo a jiné lůžkoviny vybírejte podle materiálu, nikoliv podle designu. Pokožka dětí je velmi citlivá a na jakýkoliv nevhodný materiál reaguje svěděním, zarudnutím a pálením.

shutterstock_2276768993.jpg

miminko na matraci
Zdroj: 
Shutterstock
Matrace pro miminko by měla být středně tvrdá až tvrdá, aby poskytla páteři dostatečnou oporu. 

Materiál musí být příjemný na dotek, prodyšný, hypoalergenní a vhodný pro nejmenší děti. Měl by jít také prát bez problémů v pračce na teplotu, která spolehlivě zahubí všechny bakterie i viry. 

Pokud nekoupíte matraci s integrovanou ochranou proti promáčení, určitě nezapomeňte na chránič matrace, který zabrání jejímu znečištění. Popřípadě vsaďte na nepropustná froté prostěradla. 

Už žádné hledání dudlíku

Po celém vnitřním obvodu postýlky upevněte mantinel, který postýlku nejen zútulní, ale také ji zabezpečí. Miminko ochrání před chladem a zabrání, aby prostrčilo nožičku mezi příčkami, popřípadě aby se uhodilo o hranu postýlky. 

shutterstock_553043551.jpg

mantinel po obvodu postýlky
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud budete mít mantinel po celém obvodu postýlky, dudlík nebo hračka už nikdy nevypadne. 

Dopřejte miminku prostředí, na které je zvyklé

Zavinovačka i dětské hnízdečko jsou skvělé vychytávky, které jsou předpokladem spokojeného miminka. Miminku dopřejí pohodlí, teplo a pocit bezpečí, neboť svým tvarem a stísněností imitují prostředí, v jakém děťátko rostlo v bříšku a na jaké je zvyklé. 

Kolotoč nad postýlku je sázka na jistotu

S množstvím a druhem hraček buďte velmi opatrní, abyste neohrozili zdraví vašeho dítka. Hračky, které vaše miminko nedokáže odsunout, mohou způsobit udušení! Vždy proto kupujte hračky, které lze upevnit k postýlce, nebo vsaďte na klasický kolotoč nad postýlku. 

Pomocníci, kteří vám ulehčí život

V prvních měsících určitě využijte monitor dechu, který u vašeho miminka ohlídá správné dýchání a vám poskytne jistotu a klidný spánek. 

Tip: Monitor dechu není zrovna levná záležitost. Nicméně v některých porodnicích lze za menší poplatek na několik měsíců půjčit. 

Pakliže miminko spinká v jiné místnosti, pořiďte si chůvičku, popřípadě videochůvičku, která zaznamená veškerý pohyb i zvuk. 

Zdroje:

  • https://blog.jenicek-vseprodite.cz/l/cim-vybavit-postylku-pro-miminko/
  • https://www.bembo.cz/magazin/jak-vybavit-detskou-postylku/
  • https://www.goldea.cz/7-kroku-jak-pripravite-postylku-pro-miminko
  • https://www.ondalek.cz/proc-je-dulezite-poridit-detatku-kvalitni-matraci-1/
  • https://www.ondalek.cz/6-kroku-jak-spravne-vybavit-postylku/
  • https://www.prikryvky.cz/blog/jak-vybavit-detskou-postylku/