Věděli jste, že v průběhu let se v průměrné matraci zachytí asi dva kilogramy vlasů, prachu, šupinek z kůže a tím pádem i roztočů a jejich výkalů? Taková matrace je pak semeništěm alergenů a spouštěčem zdravotních problémů. Víme, jak se bránit!
3. 2. 2014
Jdete spát v deset, probudíte se v osm ráno a stejně se cítíte jako přejetí parním válcem, a to minimálně dvakrát v každém směru. Právě tak se může projevovat alergie na roztoče, respektive na látky, které vylučují – a takovýchto „zvířátek“ je v jedné matraci i ke dvěma milionům!
Roztočům se v našich ložnicích líbí – zvláště pokud patříte mezi ty, kteří si rádi přitopí na více než 24 stupňů, nebo jste majitelem ložního prádla, které nejde prát na více než šedesát stupňů Celsia. A pokud ráno nevětráte, pak jste vy, vaše ložnice a vaše matrace ideální destinací.
Jak se bránit? Stačí dodržovat několik jednoduchých, ale důležitých zásad. Na prvním místě je čistota matrace. Přečtete si, proč je dobré pravidelně prát snímatelný potah, a k čemu slouží matracový chránič.
Základní doporučení: Perte potah
Dříve se matrace prodávaly výhradně v nesnímatelných potazích nebo začalouněné v rámu postele. V takových matracích se skvěle dařilo roztočům a plísním. Jejich údržba totiž spočívala pouze v občasném vysání, které není příliš efektivní. Dnes jsou součástí všech moderních matrací snímatelné a pratelné potahy.
Potah chrání matraci před nečistotami, kterými se živí roztoči (prach, pot, zbytky kůže nebo vlasy). Roztoči jsou hlavní příčinou alergie na prach, která se projevuje rýmou, kašlem a dalšími dýchacími problémy. Pravidelným praním potahu snížíte populaci roztočů ve vaší posteli. A nezapomeňte k tomu každé ráno přidat mohutné a intenzívní vyvětrání.
Pořiďte si matracový chránič
Použití matracového chrániče nejen postel a matraci ochrání před znečištěním, ale výrazně prodlouží i životnost. Chránič se vkládá pod prostěradlo a připevňuje se k matraci gumičkami v rozích. Matraci stejně jako potah chrání před znečištěním, ale ještě účinněji. Ocení ho především osoby se zvýšenou potivostí (například při nemoci) nebo alergici a revmatici.
Matracové chrániče jsou vyrobeny z měkkých a prodyšných materiálů, které vykazují výborné tepelně izolační vlastnosti. Nemusíte se tedy bát, že vás chránič bude tlačit nebo dokonce studit!
V posteli člověk de facto stráví třetinu života - proto by měl dbát na kvalitu matrace i na její čistotu. Zdroj: matrace-comfort.cz
Všechny chrániče můžete samozřejmě stejně jako potahy prát, a to minimálně na 60° (což je hraniční teplota pro zlikvidování roztočů), některé druhy i na 95°. Chránič tím zbavíte nejen nečistot, ale i všech případných virů nebo bakterií.
Ještě vyšší stupeň ochrany poskytují nepropustné podložky. Abychom byli přesní, tyto podložky nepropouští tekutiny, ale propouští vzduch. Jsou vhodné pro malé děti, osoby trpící inkontinencí nebo dlouhodobě upoutané na lůžko.
Připravujeme pro vás i seriál s trochu provokativním názvem: Nemáme rádi zvířata (1.díl): Jak se zbavit psích blech
Další tipy – jak prodloužit životnost matrace
Průměrná životnost matrací se pohybuje okolo deseti let. Když je ale s matrací zacházeno nesprávně, už po několika letech se může zdeformovat tak, že spánek na ní nebude ani pohodlný, ani zdravý. Co tedy dělat, aby matrace vydržela?
- matraci uložte na kvalitní lamelový nebo laťkový rošt, zajistíte tím její odvětrávání i správné ortopedické vlastnosti
- matraci pravidelně otáčejte
- každé ráno krátce a intenzivně vyvětrejte v ložnici
- nepřekračujte doporučenou nosnost matrace
- řiďte se pokyny výrobce, především co se čištění týče
Čistota v ložnici zajistí zdravější spánek
Jak často umýváte koupelnu a toaletu? Určitě častěji, než kolikrát perete své ložní prádlo. I když nečistoty v ložnici nejsou tolik vidět, o to větší mohou mít vliv na naše zdraví. Už proto, že v posteli trávíte mnohem více času než kdekoliv jinde.
Pořízení kvalitní matrace je první krok ke zdravému a klidnému spánku. Udržování čistoty matrace je krok druhý. Pamatujte na to!
Přidejte se k nám na Facebooku!