Jste zde

I malý obývák se dá zvětšit: Odstraňte dveře a vsaďte na světlé barvy

Zdroj: alamedaelder.com

Jednoduché linie, světlé barvy, vysoká a štíhlý nábytek, ale také odstranění dveří – to jsou některé z „fíglů“, které vám buď opticky, nebo reálně zvětší malý obývací pokoj. A podívejte se i na další!

11. 3. 2014

V obývacím pokoji můžete sledovat televizi, relaxovat, číst si, setkávat se s přáteli, stýkat se s rodinou… Obývací pokoj bývá středobodem společenského života, ale i odpočinkovou zónou. A to i ve chvíli, kdy jeho velikost není nikterak závratná. Protože i s malým obývacím pokojem se dají dělat velké věci – jen je třeba všechno trochu víc promyslet.

Optickému zvětšení pomůže třeba odstranění dveří

Pokud chcete na začátek váš obývací pokoj zvětšit alespoň opticky, pak je nutné ho „otevřít“. Jak? Odstraňte dveře – nejen, že klasické veřejové dveře zabírají zhruba dva metry čtvereční, ale opticky malou místnost ještě více zmenšují. Pokud tedy do vašeho obývacího pokoje vedou dveře, vysaďte je a odstraňte prahy.

Přijde vám to jako příliš radikální? Pak klasické dveře vyměňte alespoň za posuvné – ve variantě zásuvných dveří do zdi, nebo zásuvných dveří, které se sunou podél zdi na kolejničkách.

maly-obyvaak1

Malý obývací pokoj opticky zvětší světlé barvy a pak samozřejmě také správně vybraný nábytek. Zdroj: Stefan Lucian, homedit.com

Pokoj také opticky zvětší světlé barvy použité při výmalbě, ale i světlá podlaha, která bude sjednocená s podlahami ve zbytku bytu. Pokud odstraníte prahy a stejná podlaha bude postupovat více místnostmi, bude optický efekt maximální.

Tip na nákup: Vybírejte sedací soupravy ze široké nabídky eshopu Helcel Nábytek! Široká nabídka desítek typů za velmi výhodné ceny!

Obývací pokoj není skladiště

Malý obývací pokoj musí být především vzdušný. Zapomeňte tedy na to, že ho přeplníte nábytkem – vším od sedací soupravy, přes velikou knihovnu, pracovní stůl až po robustní obývací stěnu. Obývák nesmí být v žádném případě skladištěm nábytku a naopak je třeba pečlivě vybrat a vše pečlivě prověřit a proměřit.

Co se týká sedací soupravy, vsaďte spíše na menší model. Sedací soupravy rohové jsou sice pěkné, velké a tím pádem i pohodlné, ale do malého obývacího pokoje se nehodí. Zvolte spíše subtilnější pohovku a doplňte ji menšími taburety, případně křeslem.

maly-obyvaak3

Vsaďte spíše na subtilnější rozměry nábytku a rozhodně malý obývací pokoj nepřehlťte. Zdroj: spreaddecor.com

Co se barvy sedací soupravy týká, měla by být světlá. Vyhněte se také výrazným vzorům. Tmavé barvy můžete do interiéru dodat tím, že pohovku doplníte tmavšími polštářky, i u nich se ale vyvarujte výrazných vzorů.

Tip na nákup: Nejlevnější sedací stěny v ČR - vybírejte z více než padesáti typů na Nábytek-Helcel.

I nábytek by měl být světlý

V malém obývacím pokoji najde rozhodně uplatnění malý konferenční stolek. Pořídit můžete například některý z rozkládacích modelů, který využijete, pokud vám přijde na návštěvu více lidí.

Co se týká obývací stěny, v malém obýváku si odpusťte robustní stěny i kousky nábytku, které mají blízko ke starožitnostem. Nábytek by měl být v ideálním případě také světlý, vysoký a štíhlý. A pro skříňky platí, že by neměly být příliš hluboké.

maly-obyvaak4

Světlo, světlé barvy a plochá televizní obrazovka - i to pomůže "zvětšit" prostor v malém bytě. Zdroj: beinteriordecorator.com

Aby malý obývací pokoj nepůsobil jako kobka, je dobré maximálně využít nábytek, který nemá dvířka, ale je otevřený – tedy nejrůznější policové systémy, komody, knihovničky… i ty ale umístěte maximálně ke dvěma stěnám, abyste zabránili pocitu stísněnosti.

A pokud potřebujete část věcí před zraky návštěv skutečně skrýt, potom volte na dveře skříněk lesklé materiály, ve kterých se místnost odráží – opět tím přispějete k optickému zvětšení.

Rady na závěr

  • Vyhněte se i pořízení velkých a hlavně tmavých elektronických přístrojů. Pokud můžeme volit, pak sáhněte spíše po šedivé nebo stříbrné ploché televizi. A mohutnou hifi soustavu vyměňte za něco decentnějšího.
  • Pokud se rozhodnete pro koberec, pak volte světlé barvy s maximálně jednoduchými vzory. Ideální pro optické zvětšení místnosti je kusový koberec podlouhlého obdélníkového tvaru.
  • Z materiálů vsaďte na kov a sklo, případně na světlé dřevo. 
  • Jestliže z obývacího pokoje chcete mít multifunkční místnost – s pracovním koutem, nebo ložnicí, zauvažujte o posuvných, poloprůhledných příčkách, které vám zajistí klid a soukromí.
  • Dejte si pozor na ostré rohy a vyčnívající kusy nábytku, v malém bytě byste do nich mohli často narážet, což není zrovna dvakrát příjemná představa, že?