Jste zde

Domácí pracovna (2.): Vybudujte si své pracovní místo ve skříni!

Zdroj: clei.it

S tím jak se zmenšuje technika, nároky na velikost pracovního koutu klesají. A tak dnes není problém mít celou pracovnu třeba ve skříni. Tahle pracovna má navíc ohromnou výhodu – uklidíte ji zavřením dveří za pět vteřin.

10. 7. 2014

Zatímco dříve bylo pro pracovní potřeby a tedy pro stolní počítač potřeba vyhradit téměř polovinu místnosti, dnes stačí mnohem méně místa. S notebookem vlastně můžete pracovat i ze sedací soupravy v obývacím pokoji. Pokud ale máte rádi svá záda a chcete opravu pracovat a ne jen bezduše zírat do monitoru, zvolíte jinou možnost – třeba právě praktickou pracovnu ve skříni.

Taková pracovna je praktická, elegantní a ušetří vám spoustu místa – což oceníte zvlášť ve chvíli, kdy bydlíte v malém bytě.

domaci-pracovna2-1

Stačí zatáhnout dveře skříně a pracovní doba je u konce. Zdroj: woodface.cz

I tady by měla platit základní ergonomická pravidla

I tak by ale měla pracovna ve skříni splňovat základní ergonomická pravidla. Předně – aby se do ní vešlo opravdu všechno, pak by měla mít hloubku minimálně 70 centimetrů, šířka skříně by měla být zhruba metr a půl, pak budete mít dostatek prostoru pro klávesnici, myš a pohodlné položení rukou. A výška? Odpovídající tomu, kolik toho potřebujete do skříně ukrýt.

Mohlo by se vám líbit: Minimalistické počítačové stolky, které nadchnou: V jednoduchosti je síla!

domaci-pracovna2-2

Výklopný stolek, praktické police a možnost vše rychle ukrýt před zraky návštěvy - domácí pracovna tak, jak má být. Zdroj: clei.it

Máte hodně dokumentů a listin tolik, že byste s nimi mohli tapetovat? Pak zvolte klidně vyšší skříň, která poskytne dostatek poliček pro jejich uložení, v případě, kdy má většina vašich pracovních materiálů virtuální charakter, postačí nižší skříň.

Do monitoru vám nesmí přímo svítit slunce

Skříň by vždycky měla být umístěná tak, aby vám do monitoru počítače nesvítilo přímé světlo. Měla by být také dál od všech rušivých elementů. Postavit ji tedy v obývacím pokoji vedle televize není úplně ideální nápad. Praktickým zlepšovákem jsou i komody a boxy na kolečkách a nutností kvalitní židle, ze které vás nebudou bolet záda.

domaci-pracovna2-3

Tady stečí sklopit stů, zavřít dvířka a vše domácí kancelář se v okamžiku tváří jako obyčejná obývací stěna. Zdroj: clei.it

Skříňové sestavy pro domácí pracovnu je možné sehnat i v běžných hobby marketech nebo velkých obchodech s nábytkem, lepší je ale investovat do nábytku na míru. Sami si přesně určíte, co potřebujete a jaké elementy jsou pro vás zbytečné a domluvíte se i na designu, který vhodně doplní místnost, ve které pracovna bude.

Mimochodem, věděli jste, že kromě klasických veřejových skříňových dveří můžete vybrat třeba dveře posuvné v nejrůznějších designech, nebo vsadit na moderní stahovací roletu?

domaci-pracovna2-5

Tenhle kousek je vyrobený doma jedním bloggerem-kutilem. Jak se vám líbí? Zdroj: ohhappydaycom

domaci-pracovna2-6

Tady vznikla přepažením místnosti posuvnými dveřmi skutečná minipracovna, u které opět jen stačí zašoupnout dveře. Zdroj: woodface.cz