Jste zde

Dílenský nábytek musí být extrémně odolný

Zdroj: redakce

Pokud máte vlastní domácí dílnu, pak víte, že nároky na životnost a odolnost nábytku v ní, jsou vysoké. Minimálně dílenský stůl by měl vydržet „brutální“ zacházení a být odolný vůči pachům, olejům a chemikáliím.

29. 4. 2011

Nejčastějším materiálem, z kterého se dílenský nábytek vyrábí, je slabý ocelový plech. Ten je následně povrchově upravený. Nejčastěji jde o práškovou povrchovou úpravu, která by měla zajistit, že se při jeho čištění a údržbě příliš nenadřete a olej nebo chemikálie jeho povrch příliš nepoznamenají.

Hobby versus profi

Pokud se chystáte svou dílnu nově vybavit, pak je potřeba si rozmyslet, jestli vám stačí nábytek pro domácí kutily, nebo jestli zainvestujete do profesionálního dílenského nábytku. Ten je dražší, než nábytek pro domácí kutily, ale vydrží každodenní intenzívní používání a je maximálně funkční. Hobby nábytek naopak do jisté míry akcentuje i estetické hledisko.

Základním kusem nábytku, který pravděpodobně nechybí v žádné dílně, je kvalitní dílenský stůl. Nejčastěji s masivní dřevěnou deskou upravenou tak, aby vydržela  vysokou zátěž. Na ni je pak možno umístit svěrák a další komponenty. Stůl je možné dovybavit i zásuvkami a poličkami. Obvykle je možné domluvit jeho finální vzhled individuálně.

Ke stolu samozřejmě patří i dílenská židle. Zapomeňte ale na čalouněné sedáky, plast nebo neošetřené dřevo. Židle do dílny by ideálně měla být vyrobena z materiálu, který je snadno omyvatelný a „nenasaje“ pachy a nečistoty. Tuto funkci ideálně plní průmyslové židle z tvrdé polyuretanové pěny.

Kam s nářadím a materiálem?

Na nářadí a materiál je vhodné pořídit kovové skříně. I tady se obvykle jednotlivé kousky řeší individuálně a zákazník sám si může říct, jak bude vypadat vnitřní členění. Navíc nevzhledné, obouchané a oprýskané krabice dneska vystřídaly kovové skříně, které jsou i pěkné na pohled. Ideálně by potom taková skříň měla mít zámek a také blokování proti vysunutí více zásuvek naráz.

Podobné blokování by měly ostatně mít i mobilní montážní vozíky, kam je možné do různých zásuvek a poliček umístit nářadí a materiál, který potřebujete mít pořád při sobě. Vozík na kolečkách tam může po dílně putovat s vámi.

Kromě toho je možné dílnu dovybavit barevnými plastovými bedničkami a kontejnery na šroubky, matky a další drobnosti, které není možné nikam jinam umístit.