Jste zde

Co se zbytky vosků ze svíček: Vyrobte drobné dárečky nebo originální pečeti

barevné vosky Zdroj: Shutterstock
Většina svíček nevyhoří úplně. Vyhazovat zbytky voňavého vosku, který rozhodně nepatří mezi levné suroviny, by ale byla věčná škoda. Máme pro vás tipy, jak právě vosku vdechnout nový život.

14. 1. 2023

Staré svíčky si rozdělte podle barev, aby se vám později lépe kombinovaly. Pokud máte zbytky svíček potažených, zbavte je obalu pomocí nože. Jednotlivé vosky nechte postupně podle barev roztopit v zavařovací sklenici, kterou vložíte do vodní lázně. Větší zbytky svíček nalámejte na menší kousky, budou tát rychleji.

Nachystejte si skleničky a knoty 

Pokud chcete ze zbytků vosku vytvářet nové svíčky, připravte si nejrůznější skleničky, které vymyjete a důkladně vysušíte. Na dno nádoby vložte knot s plíškem, který můžete vydolovat ze starých svíček, nebo si za pár korun pořiďte nový v drogerii či výtvarných potřebách.

shutterstock_1874911696.jpg

dřevěné knoty ve svíčkách
Zdroj: 
Shutterstock
Při "recyklaci" vosku můžete sáhnout po klasických bavlněných knotech nebo po dřevěné alternativě.

Náš tip: Aby vám plíšek na dně sklenice pevně držel, je možné jej ke sklenici přilepit tavnou pistolí.

Vosky nalévejte jednotlivě, nebo ve vrstvách

Jakmile se vosky rozpustí, můžete k nim přidat oblíbenou vůni pomocí aroma olejů. Bezbarvý vosk můžete dobarvit speciálními barvivy nebo obyčejnými voskovkami.

Poté už můžete nalévat vosk do předpřipravených skleniček. A to buď odděleně (podle barev), nebo ve vrstvách. Jakmile první vrstva vosku zatuhne, přilijte na ni další. Takto postupujte, dokud nebude sklenička plná.

Přečtěte si také: Doba svíčková je zase tady! Jak poznat kvalitní svíčku, která neškodí zdraví?

Voňavé dárečky do aromalampy

Pokud ze zbytků vosků nechcete tvořit nové svíčky, připravte si drobnější formičky na led. Do nich roztopený vosk nalijte a nechte zatuhnout. Následně můžete tvary zabalit do celofánu a darovat jako voňavou maličkost do aromalampy.

shutterstock_1826091725.jpg

zbytky vosků
Zdroj: 
Shutterstock
Vyhazovat zbylý vosk je velká škoda. Zvlášť když jde o ten kvalitní včelí nebo třeba sójový.

Originální pečeť

Libujete si v psaní klasických dopisů? Pokud jim chcete dodat šmrnc a originalitu, využijte vosk ze starých svíček jako pečeť. Roztavte vosk nad plamínkem (nejlépe na lžičce nebo menší kovové nádobce), poté ho nalijte opatrně na dopis a přitiskněte do něj pečetidlo.

Mohlo by vás zajímat: Průvodce světem svíček: Víme, jak rozeznat kvalitní od šmejdu

Dortová svíčka    

Čeká vás oslava narozenin a za klasické dortové svíčky se vám nechce utrácet? Vyrobte si vlastní během několika minut ze zbytků! Roztopený vosk nalijte na tác s vyšším dnem (hodí se i plech), kde ho necháte mírně zatuhnout (nesmí ztuhnout docela). Z voskového plátu vykrajujte plastovými formičkami číslice, které můžete doplnit o kousek knotu. Ztuhlé svíčky pak jednoduše zapíchejte do dortu.

Použité zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/co-se-zbytky-svicek-mame-2-tipy-jak-je-vyuzit-52620
  • https://primanapady.cz/clanek-151579-co-se-zbytky-vosku-vyrobte-z-nich-novou-svicku
  • https://hobby.magazinplus.cz/1276-zbytky-starych-svicek-je-skoda-vyhazovat-za-par-minut-z-nich-snadno-vytvorite-uplne-nove.html
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-vyuzit-zbytky-svicek-20221228.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/svicka-ze-zbytku-vosku-30001216.html