Jste zde

Co na okna? Zapomeňte na záclony. Vykrádají vám peněženku a lapou prach

Zdroj: prestigewf.com

Bez záclon nebo rolet vypadá místnost jako část holobytu. Čemu ale dát přednost? Klasice v podobě „domáckých“ záclon, nebo vsadit na „kancelářské“ rolety a žaluzie? Poradíme vám.

27. 11. 2012

Předně – žaluzie už dnes nejsou synonymem pro kancelářskou a úřednickou sterilitu. Nabídka se značně rozšířila a člověk se určitě nemusí omezovat jen na šedé horizontální žaluzie, které se dříve často vyráběly z voskového papíru, nebo hliníku. Dnes už jsou třeba i potažené látkou, různě barevné a třeba i horizontální. Pravdou ale je, že se nehodí do všech interiérů a domácky vybavená kuchyň snese spíše klasické záclony.

Záclony vám vykrádají peněženku

Mějte ale na paměti to, že záclony jsou obrovským lapačem prachu! Samozřejmě, můžete je prát dvakrát do měsíce, ale komu by se je chtělo znovu a znovu a znovu věšet… Pokud si navíc potrpíte na modely s délkou až na zem, pak se vám při pohledu na účet za tepelnou energii nejspíš každý rok protáčí panenky – záclony totiž pojmou obrovské množství tepla a to se do místnosti prostě nedostane. Navíc jen minimálně chrání soukromí a to zejména ve večerních hodinách, kdy se v domech začíná svítit. Okna je tak potřeba okna zatemnit, pocitově se pak cítíme lépe, že na nás není vidět.

zaluzie-unoal3

Pořízení žaluzií - to není jen záležitost stínění, ale i zajištění soukromí. Zdroj: unoal.cz

Žaluzie – horizontální, nebo vertikální?

Asi nejběžnějším způsobem zatemňování oken kromě záclon jsou žaluzie. Umisťují se na okna z vnitřní strany a rozlišují se dva typy. Jednak jsou to klasické horizontální žaluzie, tedy s lamelami vodorovně. Jejich výhodou je, že jsou umístěny přímo na okně, nezabírají tak žádné místo do prostoru. Je možné je natočit na dvě strany nebo zcela vytáhnout nahoru. Většinou ale nezatemní úplně. K uchování soukromí ale bohatě stačí. Do vnitřních prostor s nimi není vidět.

Na druhou stranu ovšem neposkytují úplné zatemnění před pronikajícím sluncem, což zejména v letních měsících, nebo když vám zrovna není dobře a bolí vás hlava, není žádoucí. Patří ale mezi nejoblíbenější volbu. Dají se pořídit v množství barev a dekorů do každého interiéru.

zaluzie-unoal2

V poslední době je stále oblíbenější venkovní žaluzie. Zdroj: unoal.cz

Druhým typem jsou pak vertikální žaluzie, tedy takové, které mají lamely svislé. Tyto žaluzie se dříve běžně využívaly spíše do kancelářských prostor, ale pořizují si je lidí i do moderních bytů. Dají se opět natáčet na dvě strany nebo odstrčit do strany. U těchto žaluzií je kromě ručního ovládání možné zařídit také ovládání přes elektromotorek dálkovým ovládáním.

Žaluzie zvenku?

Speciálním typem žaluzií jsou pak venkovní žaluzie, které jak už název napovídá, jsou instalovány z venku budovy. Hodí se především na moderní stavby. Stínění probíhá opět na základě otáčení lamel, které se dá řídit buď ručně pomocí kliky, nebo přes elektropohon. Venkovní žaluzie nejsou určeny k zabezpečení objektu, takže neplní bezpečnostní funkci. K tomu slouží speciální bezpečnostní rolety.

Čím zastínit okna – to řešily i redaktorky portálu Proženy.cz v tomto článku: https://www.prozeny.cz/clanek/zaclony-nejvetsi-zlo-pro-vase-okna-21779