Jste zde

Chyby při topení, které stojí tisíce: Špatně větráte a topení máte jako věšák na oblečení

zmrzlíci Zdroj: Shutterstock
Topná sezóna je v plném proudu. Kvůli neustále se zdražujícím cenám energií ale stále více z nás hledá způsoby, jak na topení ušetřit. Jedním z nich by měla být i snaha vyvarovat se nejčastějším chybám, které doma děláme.

9. 1. 2023

Zanedbaná údržba 

Přijde vám, že radiátor v obývacím pokoji netopí tolik jako topení v kuchyni? Vzpomeňte si, jestli jste už letos odvzdušňovali. Zavzdušněné topení poznáte snadno – méně topí, může v něm lupat nebo praskat a při jeho spuštění lze slyšet i bublání, nebo dokonce šplouchání.

shutterstock_2053105853.jpg

žena v dece u topení
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor na zavzdušnění: Kohoutky pak sice máte roztočené naplno, ale těleso topení pořádně nehřeje.

Větrejte efektivně

Mít celoročně otevřenou ventilaci je možná zdravé, ale z hlediska nákladů na vytápění rozhodně neefektivní. Zatímco v létě nebo během teplého podzimu je celodenní větrání žádoucí, v zimě byste měli větrat jen krátce, avšak intenzivně. Ráno otevřete okna zhruba na pět minut a tu samou proceduru zopakujte ještě večer těsně před spaním.

Využívejte zbytkové teplo

V kuchyni existuje nespočet tepelných zdrojů, které mohou tepelnou pohodu v bytě nebo domě efektivně zvyšovat. Například když dopečete, nechte troubu pootevřenou. Vzduch z ní bude proudit ven a místnost prakticky nyní už zadarmo zahřívat. To samé platí taky třeba pro myčku, která dosuší nádobí nebo sporák, na kterém dovaříte.  

Díry utěsněte

Neuniká vám teplo pod dveřmi nebo netěsnostmi kolem oken? Nejen, že budete muset topit více a častěji, tepelný komfort domácnosti stejně nebude dostatečný. Různé netěsnosti pomůžou vyřešit těsnící pásky, které pořídíte za pár korun v hobby marketech, případně speciální textilní zarážky, které umístíte na parapet k netěsnícímu oknu.

shutterstock_1221947428.jpg

ruce na topení
Zdroj: 
Shutterstock
Na topení nic neodkládejte. Zbytečně pak bráníte teplu v tom, aby vstoupilo do místnosti.

Udělejte teplu prostor

Na teplé radiátory byste neměli nic pokládat. Vyhněte se taky těžkým a dlouhým závěsům, přes které teplo do místnosti jednoduše nemůže proudit. Na topení by neměla být příliš velká vrstva prachu a také by nemělo být zastavěné nábytkem. To všechno může zabránit správné a dostatečné regulaci tepla místností.

Pokud chcete ještě více podpořit teplo vycházející z radiátorů, můžete si pořídit speciální odrazové fólie. Ceny těch nejlevnějších se pohybují okolo 50 až 60 Kč/m².

Nepřetápějte

Přetápět interiéry neprospěje vaší peněžence ani zdraví. Nezapomínejte také na to, že v každém pokoji nemusíte mít stejnou teplotu. Některým místnostem v bytě svědčí o něco větší chlad. Například v obývacím pokoji a kuchyni by mělo být okolo 20 °C. V ložnici se vám bude spát příjemně a pohodlně v 15–16 °C. V koupelně si ale přitopte. Tady by mělo být zhruba 23 °C.

Topení nevypínejte

Pokud chcete na topení ušetřit tím, že ho vypnete ráno před odchodem do práce, nedělejte to. Nejen, že neušetříte, ale také bude večer po příchodu trvat delší dobu, než byt vytopíte na ideální teplotu. Nejlepší je proto teplotu pouze lehce snižovat – prostřednictvím termostatu nebo termostatických hlavic na radiátorech.

Použité zdroje:

  • https://fachmani.cz/clanek-296429-nevyhanejte-si-teplo-z-domova-6-tipu-jak-usetrit-za-topeni
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/3935-chyby-pri-topeni
  • https://www.cez.cz/cs/clanky/kdy-zacina-topna-sezona-a-jak-behem-ni-topit-v-byte-nebo-rodinnem-dome-166519
  • https://www.svitimestejne.cz/novinky/nejcastejsi-chyby-neplytvejte-za-topeni/
  • https://www.finance.cz/516813-8-chyb-pri-vytapeni/