Jste zde

Chcete ušetřit za plyn? Pomůže i zdánlivá drobnost, vyčištění trysek sporáku

plynový hořák a trysky Zdroj: Bigstockphoto
Vezměte čištění plynového sporáku opravdu z gruntu, a snižte tak spotřebu plynu. Důležité je vyčistit nejen varnou desku, knoflíky a mřížku, ale i trysky a hořáky.

18. 10. 2021

I přesto, že plynové sporáky jsou nejdéle používané, stále patří mezi nejoblíbenější. Vaření na plynu má totiž spoustu výhod! 

Ve srovnání se sklokeramickou nebo indukční deskou můžete na plynu vařit okamžitě, umožňuje pohotové snížení, nebo naopak zvýšení výkonu a produkuje minimální zbytkové teplo. Plynový sporák se však hůře čistí

bigstock-kitchen-gas-cooker-with-burnin-384631964.jpg

detail sporáku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Před čištěním plynového sporáku myslete na svou bezpečnost. Vždy vyčkejte, až sporák zcela vychladne, a zkontrolujte, zda je dobře uzavřený plyn. 

Drhnutí spousty součástí, záhybů a jiných špatně dostupných míst je u plynového sporáku velmi zdlouhavé a mnohdy i dost obtížné. Zvláště když zanedbáte pravidelné čištění po každém vaření. Zbytky připáleného jídla a mastnota spolu s prachem představují vražednou kombinaci. A radno není podcenit ani čištění trysek a hořáků, jejichž zanedbaná údržba se může odrazit ve vaší peněžence.

Ucpané trysky snižují výkon sporáku

Trysky jsou jednou z hlavních součástí plynového sporáku. Do hořáku přivádí plyn v určitém množství a v požadovaném tlaku. Prach a saze však mohou trysky ucpat a tím snížit jejich výkon.

Problém s přívodem plynu se pak projeví slabým plamenem a delší dobou vaření, což se negativně projeví i na spotřebě plynu. Naštěstí je jejich čištění velmi jednoduché a bez problémů ho zvládne každý kutil. 

bigstock-kitchen-modern-gas-cooker-with-374052895_1.jpg

ucpané trysky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Trysky čistěte pouze v případě, když si všimnete zhoršené kvality plamene a pomalého vaření. 

V prvé řadě prostudujte strukturu sporáku a uzavřete přívod plynu. Trysky, které svým tvarem připomínají šrouby, obvykle najdete přímo pod hořákem. Vyjměte proto hořák a jehlou nebo tenkým drátem opatrně protáhněte otvor v trysce, abyste se zbavili usazenin. Do trysky nikdy nic nelijte a nestříkejte! 

Funkčnost trysky vyzkoušejte až po vrácení hořáku na své místo. Trysku nikdy nezkoušejte bez hořáku! Pokud problém se slabým plamenem přetrvává, doporučujeme vyměnit celou trysku za novou. Na to si už ale raději pozvěte odborníka. 

Znečištěný hořák zhoršuje kvalitu plamene

A stejnou péči je nutné věnovat i hořákům. Zatímco víčko hořáku můžete umýt v myčce na nádobí nebo ho můžete vyčistit za pomoci čpavku či osvědčených babských rad, rozdělovače plamene obvykle do myčky nesmí.

Nechte je proto několik minut odmočit v jarové vodě a jednotlivé zářezy vyčistěte starým zubním kartáčkem nebo silnější jehlou. Hořák nechte zcela uschnout, a teprve pak ho vraťte zpět. 

bigstock-cooking-on-a-gas-stove-the-po-386023345_1.jpg

hrnec na sporáku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pravidelné čištění plynového sporáku je žádoucí nejen kvůli estetickému dojmu, ale i z hlediska bezpečnosti a funkčnosti. 

Zdroje:

  • https://www.alza.cz/jak-vycistit-plynovy-sporak
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-vycistit-plynovy-sporak-bez-zbytecne-namahy.html
  • https://www.chytre-bydleni.cz/dum/5-tipu-jak-vycistit-plynovy-sporak
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/cisteni-plynoveho-varice-triky-snadne-udrzovani-20200222.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/sporak-knofliky-cisteni-20200622.html
  • https://purity.designuspro.com/cs/cleaning/kitchen/kak-pochistit-konforki-plity.html
  • https://engineer.decorexpro.com/cs/gaz/equip/zamena-zhiklerov-v-gazovoy-plite-gefest.html
  • https://www.myaustria.cz/domacnost/ako-vycistit-plynovy-sporak/