18. 1. 2022
Studie uvádí, že tato obuv škodí zejména kloubům - kolenům a kotníkům. Jaká je tedy vhodná obuv ke každodennímu nošení a jaké mají boty na podpatku další zdravotní důsledky?
Výsledky z nových studií
Tradičně se studoval dopad na klouby na nohou a páteř během laboratorních experimentů, ale vědci z UK přicházejí s přesnějšími a konkrétními výsledky s dopadem podpatků na pohybový aparát pomocí ultrazvuku. Podle zmíněné studie vědci a lékaři doporučují výšku podpatků maximálně tři až čtyři centimetry. Slevový kód na kvalitní obuv lze najít například zde.
Vědci poukazují na to, že ženy, které dlouhodobě nosí vysoké podpatky, mohou trpět artrotickými změnami na kolenní chrupavce. Mezi další nepříjemné dopady na zdraví při patří zvýšené riziko poranění hlezna a vytvoření vbočeného palce, akutní bolest v kříži a onemocnění Achillovy šlachy.
Odborníci proto ženám radí nosit kvalitní boty, pokud to je možné zdravotního typu, a při nutnosti nošení podpatků třeba v práci, zvolit podpatek do 3 centimetrů. Slevové kupony nabízejí výhodné ceny na ověřené zboží doporučené předními lékaři a vědci. Podpatky s výškou do 3 (maximálně 4) cm lékaři také schvalují ženám, které cítí bolesti v patách.
Každopádně boty s vysokým podpatkem nosí kolem poloviny žen. Jedná o sociální, kulturní a psychologický fenomén. Experimenty psychologů potvrzují, že boty na podpatcích podtrhují ženskou přitažlivost, protože zvýrazňují hýžďové kontury.
Vysoké podpatky ženy nenosí jenom z vlastního rozhodnutí kvůli atraktivnímu vzhledu, ale v mnoha případech je nošení vysokých podpatků přímo požadováno firmami v rámci takzvaného dress-codu. V takovém případě lékaři opět radí, aby ženy zvolili již zmíněný podpatek do 4 centimetrů.
Negativní důsledky nošení obuvi na vysokém podpatku v kostce a její alternativa
Boty na vysokých podpatcích ženám škodí, protože váha těla je během chůze přesunuta na přední část chodidla, jako kdyby člověk neustále chodil po špičkách. Tím pádem je narušeno těžiště a držení těla, funkce svalů a pozice páteře. Zároveň platí, že čím jsou boty vyšší, tím více je držení těla narušeno.
S podpatkem 10 cm a více na přední část nohy připadá 100 procent zátěže, a s menším podpatkem se procento postupně snižuje. Neúměrná zátěž vede ke vzniku příčně ploché nohy a deformaci palce u nohy. Ženy ale také mohou trpět úrazy a natažení svalů nebo varikózním rošířením žil.
„Zdravá obuv„ je termín, který zahrnuje celostní koncepci našeho botníku - dostupná slevou na tomto odkazu. Zdravá obuv podporuje zdraví nohou a těla jako celku a musí splňovat základní zdravotní principy:
Fyziologický podpatek. Ideální fyziologické přizvednutí, to znamená rozdíl mezi úrovní přední části chodidla a patou, je 1,5–3 cm. Kromě této maximální výšky musí být podpatek stabilní a silný, aby správně rozvrhl rovnováhu těla při chůzi.
Pohodlnost. Pohodlná obuv znamená, že ji člověk na nohách téměř necítí. Noha je v obuvi příjemně obepnutá, bota nedře a dovoluje nohám dýchat. Prsty se v ní netlačí a pata dodává pevnou oporu.
Vhodně zvolená velikost a tvar. Při výběru obuvi je velmi důležitá správná velikost. Mezi prsty a špičkou by měl zůstat prostor okolo 0,5–1 cm a tvar obuvi by měl odpovídat tvaru chodidla.
Rozmanitost. Sportovat by měl člověk pouze v běžecké nebo sportovní obuvi, na procházku jsou vhodné tenisky či mokasíny, a tak dále. Správný botník by měl být rozmanitý a měl by obsahovat obuv k různým životním momentům.
Na závěr dodejme, že boty na vysokém podpatku by neměly sloužit ke každodennímu nošení, ale jedná se o doplněk na společenské akce. Když si je žena občas během takových příležitostí vezme, nic vážného se jí nemůže stát. Ze zdravotního hlediska je obuv nejdůležitější součástí našeho šatníku. Proto je třeba nakupovat a používat pouze kvalitní a pohodlné boty.