Jste zde

Barvy v kuchyni: Když chybí chuť k jídlu, vymalujte oranžově!

oranžová kuchyně Zdroj: Bigstockphoto
Říká si vaše kuchyně o novou výmalbu? Pak zcela jistě přemýšlíte, kterou barvu na zdi zvolit, aby vám v místnosti bylo dobře, a to nejen při cestě do ledničky a při vaření, ale při samotné konzumaci, ať už půjde o skromné večeře, nebo velkolepé hody.

9. 10. 2021

Určitě už jste někdy slyšeli o psychologii barev, tedy o tom, že každá barva něco znamená a také navozuje konkrétní emoce. Nesmíme opomíjet ani jejich estetiku a to, kam se barvy hodí. Jen málokdo si například vymaluje obývací pokoj maskáčově zelenou nebo ložnici temnou černou, ač má zmíněné barvy jinak opravdu rád. Sladit tyto dva aspekty někdy není jednoduché, není to však nemožné. Ani v kuchyni.

Kuchyň jako operační sál nebo ztělesněná zima

Není třeba dlouze diskutovat ani o tom, že každý z nás má nějaký vkus a často se setkáváme s velmi nonkonformním přístupem k barvám v bytě.

Největší platnost má stále samozřejmě pravidlo, aby si každý zařídil byt tak, jak se mu líbí, aby se v něm cítil báječně a uvolněně. Jenže přesto bychom si před malováním měli uvědomit, že každá místnost má svůj ráz a od každé očekáváme něco jiného, specifického.

bigstock-beautiful-kitchen-and-dinning-16882205.jpg

zeleně vymalovaná kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zeleně vymalovaná kuchyně může na někoho působit sterilním, možná až nemocničním dojmem.

Konkrétně od kuchyně očekáváme vřelost, útulnost, klid, pohodu a samozřejmě to, že nám v ní bude chutnat každé jídlo od snídaní přes svačiny a obědy až po večeře. A když to vezmeme vylučovací metodou, rovnou zapomeňme na modrou nebo zelenou kuchyň.

Modrá barva evokuje chlad, příliš mnoho studených odstínů jako by říkalo „tady vládne zima a nevlídno“. V takové kuchyni si ani sebevětší dobrotu nevychutnáte. Podobně je to se zelenou, která často vyvolává představu nemocnice nebo zubní ordinace. Už chybí jen zápach dezinfekce. Chcete mít kuchyň jako operační sál? Ne? Pak se při nákupu barev zelené vyhněte obloukem.

Ideální jsou červená a oranžová

To, co v kuchyni hledáme, tedy vřelost, pohodu i podporu apetitu, nám vždy nabízí červená a oranžová.

bigstock-interior-modern-house-beautif-68900158.jpg

kuchyně v tmavých barvách
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kuchyně v tmavých barvách může být krásná, ale s jejich laděním a kombinováním bude velká práce.

Červenou barvu často považujeme za symbol ohně, vášně, erotiky, ale i agresivity a síly. Kromě toho všeho podporuje chuť k jídlu, čímž je pro kuchyň zajímavá. Nesmí však být křiklavá ani tmavá, působila by příliš vyzývavě. Doporučujeme proto kombinovat ji s bílou barvou, světlou tapetou a světlými doplňky.

Oranžová je hotová královna kuchyní. Povzbuzuje chuťové buňky k práci a také pobízí ke komunikaci. Scházíte se s rodinou u večeře a vzájemně si vyprávíte, jaký jste měli den? Potom věřte, že vám se všemi bude v oranžové kuchyni nadpozemsky krásně.

bigstock-modern-kitchen-interior-with-79385950_1_-_kopie.jpg

skandinávská kuchyň
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bojíte se výrazných barev? Pořiďte si kuchyň ve skandinávském stylu - decentními přírodními tóny nic nezkazíte!

Proti gustu…

Víte, která barva navozuje jakou emoci? Jak bude působit právě v kuchyni? A slyšeli jste o tom, že bychom neměli mít vymalovanou každou místnost v bytě jinou barvou, aby bydlení nepůsobilo chaoticky a nejednotně?

Pokud máte v těchto otázkách jasno, musíme zopakovat, že nakonec byste si stejně měli vybrat to, co se bude líbit vám, i kdybyste měli být jediní na světě. Jste to přece vy, kdo tu bydlí!

Zdroje:

  • https://www.homeincube.cz/jake-barvy-se-hodi-kuchyne/
  • https://www.bydleni.cz/clanek/Barvy-v-kuchyni-Ktere-vam-zprijemni-den
  • https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/barvy-v-byte-rychlokurz-bydleni.A130318_100606_architektura_rez