Jste zde

5 nadčasových stolů a židlí do jídelny: Jak je správně vybrat?

jídelní stůl z přírodního dřeva PR Zdroj: Bonami
Kdo má stůl a židli, ten si spokojeně bydlí. Jídelní stůl je srdce domova. Místo, kde se schází celá rodina. Setkání u snídaně, o nedělním obědě, o vánočních svátcích.

17. 6. 2021

Jak vybrat nadčasový jídelní stůl a židle

U stolu lidé jedí, společně se baví, řeší důležité věci, ale také píší domácí úkoly a hrají různé hry. Stůl je prostor, který sbližuje. Proto je výběr kvalitního jídelního stolu a židlí tak důležitý. Pojďme si připomenout důležité vlastnosti, na které byste měli při výběru nové jídelny myslet a které by měl váš nový jídelní kout splňovat.

velky_stul_s_bilou_deskou_je_decentni_i_v_mensi_jidelne_bonami.jpeg

velký stůl s bílou deskou
Zdroj: 
Bonami
Velký stůl s bílou deskou je decentní i v menší jídelně.

Jídelní prostor

Kulatý, čtvercový, oválný, obdélníkový, skleněný, dřevěný, plastový, kovový. Na výběr dnes máte z různých tvarů, materiálů a velikostí. Jídelna, případně jídelní kout musí poskytovat zejména pohodlné stolování a dostatek místa pro všechny přísedící.

Jak velký má být jídelní stůl?

Pokud máte malý byt, vaše možnosti výběru jsou omezené prostorem. I zde se však nabízí možnost komfortního stolování. Rozkládací jídelní stůl dokáže svoji plochu až zdvojnásobit. Je dobré si dopředu ujasnit, jak moc bude váš stůl využíván. Pokud víte, že se u něj rodina sejde pouze o víkendu a počítáte každý centimetr místa, rozkládací jídelní stůl bude dostačující. Pokud místo neřešíte a jídelní stůl středobodem vašeho domova, vybírejte klidně ten největší.

obrovsky_stul_pojme_i_deset_hostu_bonami.jpeg

velký stůl
Zdroj: 
Bonami
Obrovský stůl pojme i deset hostů.

Čtverec nebo kruh?

Zde platí pravidlo, do menšího prostoru čtverec nebo obdélník, a to hlavně z důvodu, že jednu stranu stolu můžete bez problémů přitlačit ke zdi. Dle potřeby, když vás bude u oběda více, stůl ode zdi odsunete do prostoru a máte další místo na sezení. U oválného nebo kruhového stolu počítejte i se židlemi kolem, které zaberou další prostor. Proto se kulatý jídelní stůl hodí spíše do větších prostor, ve kterých nepřekáží.

kulaty_stul_potrebuje_prostor_bonami.jpeg

kulatý stůl
Zdroj: 
Bonami
Kulatý stůl potřebuje prostor.

Posaďte se, prosím

Kuchyňské židle by měly být hlavně pohodlné, ideálně čalouněné, aby se na nich dobře sedělo a netlačily. Není příjemné, když vás u poklidné nedělní snídaně tlačí tvrdá jídelní židle. Také u výběru židlí myslete na místo, které máte pro svoji jídelnu nebo jídelní kout vyhraničené. V malém bytě oceníte lavici na sezení. Vejde se na ni víc lidí, a navíc nabízí úložný prostor, kterého v žádné domácnosti není dostatek. V lavici tak můžete mít uložené utěrky, ubrusy, případně jiný kuchyňský textil, a nebo třeba krabičky na jídlo. 

velky_stul_ocenite_pri_rodinnych_setkanich_bonami.jpeg

velký stůl
Zdroj: 
Bonami
Velký stůl oceníte při rodinných setkáních.

Co by v jídelně nemělo chybět?

Tak jako dostatečně prostorný stůl a pohodlné židle, je důležité i kvalitní osvětlení. Nad stolem by tedy rozhodně nemělo chybět závěsné stropní světlo a to ideálně po celé délce jídelní plochy. Pokud to prostor dovolí, jídelní kout můžete doplnit servírovacím stolkem, příborníkem, komodou. Celkovou atmosféru pak doladíte vhodně zvoleným ubrusem, tácem, svícny a dalšími dekoracemi, které jsou na jídelní stůl vhodné. Stěny pak ozdobte nástěnnými cedulemi, případně jinými obrazy s vámi vhodně zvolenou tematikou.