Jste zde

5 jednoduchých tipů, jak se konečně dobře vyspat

zdravý spánek Zdroj: Unsplash
Trápí vás nekvalitní spánek a celou noc se převalujete? Spánek je základ vitality, proto byste měli spát dobře a dlouze. Ale co když to nejde? Inspirujte se našimi 5 tipy a prospěte se k energii na celý den.

5. 5. 2021

Chcete se dobře vyspat? Přinášíme jednoduché tipy, které si můžete osvojit i vy. Kvalitní spánek totiž ovlivňuje ostatní oblasti života, proto je dobré dodržovat základy spánkové hygieny. A vyspíte se... do dobré nálady!

Pravidelný režim dělá divy

Jak pravidelný je váš každodenní režim? Otázka se týká zejména usínání. Právě doba, kdy se ukládáte ke spánku, by měla být každý den stejná, podobně, jako když vstáváte. Co třeba nastavit si večerní budík, který vás upozorní na to, že je čas jít spát? Zkuste usínat každý den ve stejnou dobu – a stejně tak ve stejný čas vstávat. Vaše tělo si vytvoří návyk a spánek bude kvalitnější.

Na čem spíte, záleží

Nejen režim je důležitý, abyste se konečně dobře vyspali. Převalujete se, bolí vás záda? Pak je čas zamyslet se nad tím, na čem spíte. Kromě postele je nesmírně důležitá matrace.

Jak vybrat matraci? Ideálně volte zdravotní matraci. Ta je přizpůsobená potřebám a vlastnostem lidského těla, zejména pak páteři. Z takové matrace vás záda bolet nebudou, protože ve spolupráci s polštářem z paměťové pěny bude páteř během spánku v ideální pozici. Investujte do spánku – malá změna dokáže velké zázraky. A dobrý spánek ovlivní celý váš následující den, že?

Pozvěte si bylinky

Pokud máte se spánkem dlouhodobé potíže, můžete si na pomoc přizvat i oblíbené bylinky, které dokážou ovlivnit usínání a kvalitu spánku. Před spaním vyzkoušejte třeba meduňkový nebo kozlíkový čaj, oblíbené jsou také konopné CBD kapky. Pomoci vám může i některé koření – uvařte si lahodné zlaté mléko z kurkumy, které rozpustí váš stres a ukolébá vás k pohodovému spánku. 

irene-ivantsova-k94fbpiswto-unsplash.jpg

bylinky na spaní
Zdroj: 
Unsplash
Meduňkový nebo kozlíkový čaj, případně zlaté mléko - to jsou "jistoty", které vám pomohou ke snadnému usnutí.

Vytvořte si spánkový rituál

Když už jsme u těch bylinek, co si z popíjení večerního nápoje udělat celý usínací rituál? To, co děláte před spaním, doslova ovlivňuje kvalitu a délku spánku. Vyhněte se těžkým jídlům bezprostředně před nástupem do postele.

Pozor si dejte také na alkohol. Namísto toho vypněte telefon, televizi a počítač, dopřejte si příjemnou relaxační hudbu a popíjejte třeba právě kurkumové mléko s medem. A jak usnout snadno a hravě? Pusťte si ukolébavky – ty totiž ani zdaleka nejsou jen pro děti. Najděte si playlist ukolébavek pro dospělé, příjemná hudba navodí tu pravou atmosféru!

Ve zdravém těle zdravý duch

Jak se dobře vyspat? Unavte se! Tak jako spánek ovlivňuje vaši vitalitu, vaše vitalita životní styl určují kvalitu spánku. Dopřejte si vyvážený jídelníček, vsaďte na dostatek pohybu a nezapomeňte pravidelně odpočívat a vyhýbat se stresu. Právě jaro je ideálním časem pro běžeckou rutinu – pohyb zásobí tělo hormony štěstí, které vám dodají dobrou náladu na celý den. A po naplněném dni usnete jako nemluvně. Zkusíte to?