Jste zde

Nejlepší tmavá a černá piva: Tyhle speciály určitě ochutnejte!

tmavé pivo v půllitru Zdroj: Shutterstock
Milujete tmavé pivo a rádi ochutnáváte rozmanité pivní speciály? Mrkněte na žebříček těch nejlepších lahůdek, které hodnotili opravdoví znalci! Která tmavá piva ovládla prvních deset příček?

16. 5. 2024

10. Všerad Black Jane tmavý speciál 13°

Tenhle tmavý speciál, který je dítětem pivovaru Dvůr Všerad jste mohli ochutnat během vánočních svátků v roce 2015. V jeho chuti se snoubila pražená káva a čokoláda. Nechyběly ani bylinné tóny a aroma švestek. Pivo charakterizoval nižší velmi jemný říz a střední plnost.

9. Svatý Norbert Dark lager

Tohle pivo pro milovníky tmavých speciálů uvařil v roce 2019 Klášterní pivovar Strahov. V jeho chuti jsme mohli cítit oříšky, čokoládu i náznak karamelu. Střední až lehce nižší říz se skvěle snoubil s vyšší plností těla. Tenhle výrazný pivní speciál si milovníci tmavých piv doopravdy oblíbili.

Přečtěte si také: Známe nejlepší piva roku 2023: Medaile si odnesly malé pivovárky i známí giganti

shutterstock_1090341143.jpg

tmavé pivo bez pěny
Zdroj: 
Shutterstock
Některá tmavá piva se chlubí opravdu hustou pěnou. Jiná pak pěnu téměř nemají.

8. Hostivar Tmavá 14

Jak už název tohoto piva napovídá, uvařil ho pivovar Hostivar. Hned na první pohled vás u tmavé čtrnáctky upoutá pražená a lehce nasládlá vůně. Ta se v puse promění na kávovou, karamelovou a lehce bylinnou chuť. Nechybí delší koncovka s trochou kávy a sušeného ovoce.

7. Svatý Norbert Antidepressant Autumn Dark Lager Sylva

U tohoto tmavého speciálu oceňujeme především jeho originální název. Pivní speciál stylu dunkler bock potěší jemným řízem a střední plností. Pražená vůně se mísí s bylinnými akcenty. V chuti dominuje slad a lehce nasládlý nádech s oříškovým aroma. Doznívání je pražené, oříškové a lehce bylinné.

Vyzkoušejte: Jak vychladit pivo. Rychle. A třeba i bez ledničky!

6. Matuška Svatý Tomáš

Tohle tmavé pivo vás dostane lehce praženou vůní a středně jemným řízem. Chuť je opět lehce pražená s bylinnými podtóny. Nechybí ani výrazná tmavá barva piva, která promění hustou pěnu v okrovou dobrotu. Chutné tmavé pivo, které se výborně popíjí, potěší i příležitostné milovníky chmelového moku.

Mohlo by vás zajímat: Pokud pivním speciálům příliš neholdujete a dáváte přednost „klasice“, pak prozradíme, že v roce 2023 v prestižní degustační soutěži České pivo zvítězil v kategorii tmavých piv Bernard Černý ležák 12, Konrad 11° Tmavý ležák a tmavý ležák Černovar Černé.

5. Hostivar Tmavá 13

Také pátou příčku obsadilo pivo uvařené v pivovaru Hostivar. Tentokrát jde o poctivou třináctku, která potěší výraznými tóny hořké čokolády a kávy. Během doznívání můžete cítit lehký náznak toffee. O tom, že si pochutnáváte na opravdové lahůdce, vás přesvědčí i temná mahagonová barva a světle béžová pěna.

Přečtěte si také: Nejlepší česká piva podle cizinců: Plzni první místo uteklo o fous. Kdo vyhrál?

4. Zichovec Bounty

Čokoládové pivo od oblíbeného rodinného pivovaru Zichovec vás překvapí téměř černou barvou a nižší pěnou. Vůně tohoto tmavého speciálu potěší nejen čokoládovým, ale taky kokosovým aroma.

V chuti je opět cítit čokoláda, kokos a karamel. U tohoto tmavého piva překvapí i střední říz a vyšší plnost s nižší hořkostí.

3. Chýně Zabiják z Nuslí

Tohle silné tmavé pivo uvařil středočeský Pivovarský dům Chýně. Hned na první pohled vás u tohoto piva upoutá tmavě jantarová barva s mírným zakalením. Ve vůni dominuje karamel, slad, káva, chmel a později i jablečné tóny. V chuti můžeme cítit znatelně alkohol (pivo má 7 %), karamel, kávu a sušené ovoce. Na jazyku pak po vychutnání doznívají tóny dřeva a mandlí.

Mohlo by vám zachutnat: Uvařte si doma máslový ležák: Legendární nápoj z Harryho Pottera

shutterstock_1774627790.jpg

degustace piva
Zdroj: 
Shutterstock
U některých tmavých pivních speciálů bohatě stačí jedna degustační sklenka.

2. Pecký pivovar Tmavý speciál 13°

Pivo velmi tmavé barvy potěší hustou a stabilní pěnou. Ve vůni dominuje aroma kávy, karamelu a hořké čokolády. Potěší i střední říz a vyšší plnost. V chuti můžete cítit pražené ořechy, karamel a hořkou čokoládu. Doznívání je u tohoto piva dlouhé a výrazné. Bohatě tak stačí jedna degustační sklenka.

1. Třebonice Mamba 14°

Pomyslnou první příčku tohoto netradičního pivního speciálu ovládla Mamba 14° z třebonického rukodělného pivovárku. Ačkoliv tohle pivo v současnosti zmíněný pivovar nenabízí, po jeho uvaření se fajnšmekři jednohlasně shodli, že přesně takhle má chutnat to nejlepší tmavé pivo široko daleko.

V chuti opět dominuje hořká čokoláda, která je ale doplněna rozinkami a karamelem. Dlouhé doznívání se středním až nižším řízem a plnějším tělem dělá z tohoto pivního speciálu jasného favorita. 

Použité zdroje: 

  • https://www.pivnici.cz/piva-pivniho-stylu/tmavy-special/
  • http://www.atlaspiv.cz/?page=ratings&filter=40-tmava-cerna-piva
  • https://pivoteka.beergeek.cz/

Související články