Jste zde

Dřínky: Podzimní vitamínové bomby jsou nejlepší po prvních mrazech. Vyrazte na ně!

podzimní dřínky Zdroj: Shutterstock
Znáte dřínky? Jde o jedlé plody podzimní přírody, které se pyšní vysokým obsahem vitamínu C, díky kterému jsou ideálním pomocníkem pro posílení imunity před nástupem chladného období.

20. 10. 2023

Dřínky, jinak také dřínové jahůdky, jsou jedlé plody dřínu obecného, které se nápadně podobají šípkům. Patří k nejbohatším zdrojům vitamínu C a sbírat je můžete od srpna do října, kdy jsou pevné, jasně červené až rudé a mají sladkokyselou chuť. Nejlepší jsou však po prvních mrazech, kdy nejenže změknou, ale také příjemně zesládnou. 

shutterstock_1818256556.jpg

dřínky v dřevěné misce
Zdroj: 
Shutterstock
Dřínky patří mezi neprávem opomíjené podzimní plody, které v minulosti znaly a využívaly už naše babičky. 

Keř je chráněný

Na dřín obecný nejčastěji narazíte na toulkách po středních a severozápadních Čechách nebo po jižní a střední Moravě. Roste planě na stráních a kolem lesů, ale je chráněný. Plody proto sbírejte opravdu velmi opatrně a keř nikdy neolamujte!

Úspěšně pěstovat ho však můžete i na své zahradě. Vždy mu ale najděte slunné místo, dobře propustnou, výživnou a stále vlhkou půdu. Nikoliv však přemokřenou!

shutterstock_1816743767.jpg

marmeláda z dřínek
Zdroj: 
Shutterstock
Marmeláda z dřínek je nejen zdravá, ale také velice dobrá. 

Podzimní vitamínová bomba

Dřínky jsou plné přírodních antioxidantů, minerálů a dalších cenných látek, které blahodárně působí na celý organismus. Nejvíce však vynikají vysokým obsahem vitamínu C

Pomáhají předcházet chřipce a nachlazení, pozitivně ovlivňují trávení a působí proti stárnutí. Dále také pomáhají při bolestech hlavy, při průjmech i horečce a jsou účinnou pomocí při chudokrevnosti. 

V kuchyni je můžete zpracovat na mnoho způsobů

Dřínky můžete jíst syrové nebo si z nich můžete vyrobit celou řadu produktů. Dají se kompotovat, zavařovat, sušit i zmrazit nebo si z nich můžete připravit sirup, mošt, víno, destilát i chutný likér. Přidat je také můžete do pečených čajů nebo je můžete naložit a jíst je podobně jako olivy

shutterstock_2357557833.jpg

dřínky málo pektinu
Zdroj: 
Shutterstock
Dřínky obsahují málo pektinu. Při zavařování je proto kombinujte s citrusovými plody, jablky nebo s jinými druhy ovoce, které pektin obsahují. 

Jak připravit dřínové olivy?

Základem receptu je 250 gramů zralých dřínek a solný roztok ze 100 g soli a 100 ml vody, ve kterém necháte dřínky kvasit zhruba jeden týden. Poté obsah přelijete přes sítko a dobře usušené dřínky nasypete do čistých skleniček. Vše přelijte až do vrchu olivovým olejem a nechte ještě několik dní uležet. Dřínové olivy skladujte v chladničce a spotřebujte je maximálně do měsíce.

Tip: Pro lepší chuť můžete do skleniček ke zkvašeným dřínkám přidat i česnek a čerstvé bylinky. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/drinky-nejen-na-ozdobu.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/drin-je-ker-krasny-i-uzitecny-pestovani-sklizen-a-zpracovani-drinek.html
  • https://www.receptyonline.cz/drinky-plody-drinu-obecneho/
  • https://superpotraviny.webnode.cz/susene-plody/drin/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%99%C3%ADn_obecn%C3%BD
  • https://www.vitalia.cz/clanky/zapomenute-potraviny-co-jsou-drinky/