12. 2. 2022
Jeřáb oskeruše je méně známý druh jeřábu, který plodí chutné ovoce plné vitamínů, minerálů a mnoha dalších zdraví prospěšných látek. Mohutný strom, který může dorůst do výšky až 30 metrů a dožít se mnoha set roků, je však v České republice spíše vzácností.
Několik stovek exemplářů můžete spatřit pouze na jihovýchodní Moravě nebo v Českém středohoří. A to je velká škoda! Oskeruše totiž patří mezi zcela nenáročné rostliny na pěstování.
Plody vypadají jako velké jeřabiny
Plodem oskeruše jsou drobné malvice, které mají nejčastěji žlutozelenou až oranžovočervenou barvu a tvarem připomínají malá jablka nebo hrušky. K jejich dozrání dochází koncem září až začátkem října, ale vyplatí se počkat do prvních mrazů, které zmírní jejich trpkost.
V kuchyni plody oskeruše poslouží k přípravě kompotů, marmelád i džemů a jsou skvělým ozvláštněním nejrůznějších moštů a dezertů. Ceněné jsou při výrobě vína, různých likérů a velmi kvalitní pálenky, která rozhodně stojí za ochutnání.
Oskeruše se dají také velmi snadno zamrazit nebo usušit v sušičce či horkovzdušné troubě a čerstvě namleté pak mohou posloužit jako skvělé koření, které doladí nejrůznější dezerty. Svou chutí totiž připomínají skořici.
Čerstvé oskeruše mají mírně projímavé účinky
V lidovém léčitelství se oskeruše používají při žaludečních a střevních problémech. Podporují zažívání a dokážou pomoci při průjmu i při zácpě. Posilují imunitu, pomohou při léčbě nachlazení a dokážou snížit horečku. Zmírňují bolesti při revmatismu.
Pro svou nenáročnost si opět nachází své pěstitele!
Jeřáb oskeruše je teplomilný strom původem pravděpodobně z jižní Evropy. Bez problémů však zvládne i naše klimatické podmínky. Důležitým krokem je ale najít stanoviště s dostatkem denního světla a prostoru.
Oskeruši si můžete naroubovat na jiný druh jeřábu nebo si ji můžete vypěstovat ze semen. Strom však roste velmi pomalu, a tak se první úrody dočkáte asi až za 10 let.
Tip: Dřevo oskeruší je velmi pevné a má krásnou barvu i kresbu. S oblibou se proto využívá v truhlářství a v řezbářství.
Zdroje:
- https://zena.aktualne.cz/jerab-oskeruse/r~i:wiki:4450/
- https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/jadroviny/stromy-vnuky-oskeruse-rostou-pomalu-zato-dlouho-ziji/
- https://radimejak.cz/jerab-oskeruse-vyuziti-ucinky/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Je%C5%99%C3%A1b_oskeru%C5%A1e
- https://www.nazeleno.cz/oskeruse-%E2%80%93-zazracny-strom-na-ktery-se-zapomnelo/