Jste zde

Zbytky droždí nevyhazujte: Vyrobíte z nich hnojivo, odpuzovač hmyzu i novou dávku

kostka droždí Zdroj: Shutterstock
Droždí je pozoruhodná ingredience, díky které lze kouzlit nejen v kuchyni, ale také v kosmetice nebo na zahrádce. Pokud jste kvasnice nakoupili za výhodnou cenu do zásoby, ale nestíháte je zpracovat, poradíme, kde najdou uplatnění.

21. 3. 2024

Pro krásnější pleť

Z přebytku droždí si můžete poměrně snadno připravit speciální pečující masku, která pokožku zklidní, vyčistí a odmastí. Potřebovat budete jenom kostku droždí a vlažnou vodu, do které ji rozdrobíte na polotekutou směs. Tu naneste štětečkem na očištěnou pleť a nechte působit zhruba 15 – 20 minut. Opláchněte a dočistěte pleťovým tonikem. 

Přečtěte si také: Čerstvé versus instantní droždí: Kdo vyhraje tenhle souboj?

Vaše zahrádka zaplesá

Droždí obsahuje řadu prospěšných látek, ze kterých profitují nejen lidé, ale také rostliny (např. sazenice paprik, rajčat, ale také pro okurky). Proto není od věci z něj připravit hnojivo, které bude doslova napumpované vitamíny a dalšími cennými látkami.

shutterstock_2056274729.jpg

sušené droždí
Zdroj: 
Shutterstock
Většina v článku zmíněných rad vám bude fungovat se sušeným i klasickým droždím.

Potřebovat budete 4 kostky droždí, což je asi 168 gramů a litr teplé vody. Ta by neměla být příliš horká, abyste nezničili živé organismy. Droždí rozdrobte do 1,5 l lahve, kam přilijete litr vody. Promíchejte a nechte dva dny kvasit. Poté smíchejte se čtyřmi litry vody a zalijte vybrané sazenice.

Pokud máte doma jenom sušené droždí, domácí hnojivo připravte ze dvou lžic cukru, tří sáčků droždí (nevadí, ani to prošlé) a litru vody. Do 1,5 l lahve nasypte cukr, kvasnice a přilijte vodu. Opět obsah promíchejte a nechte do druhého dne kvasit. Výslednou směs smíchejte a zřeďte s pěti litry vody.

Náš tip: Kromě hnojiva si z droždí můžete připravit také zálivku pro pokojovky. Rozdrobte droždí do vody (na půl litru zhruba půl kostky) a nechte dva týdny kvasit. Roztok pak zřeďte vodou v poměru 1:3 a zalévejte. 

Mohlo by vás zajímat: Droždí jako booster pro zdraví: Zkuste z něj polévku nebo pomazánku

Už žádní otravní komáři

Droždí dokáže kouzlit nejen v kuchyni a na zahrádce, využijete ho taky na chatě nebo balkoně a to při odpuzování nezvaných návštěvníků v podobě komárů nebo dalšího polétavého hmyzu. Účinný odpuzovač vyrobíte tak, že rozmícháte 0,2 l teplé vody s pěti lžícemi cukru. Nechte temperovat na pokojovou teplotu, a poté přidejte půl lžičky sušeného droždí.

Vedle si nachystejte PET lahev, ze které odříznete vrchní část (tak, aby zbyla jen nádoba podobná skleničce). Do takto upravené „PETky“ nalijte roztok a pověsit na místo, kde se otravný hmyz často pohybuje. Směs zhruba dvakrát týdně měňte za čerstvou a komáři si u vás ani neškrtnou. 

shutterstock_2116158008.jpg

zbytky droždí
Zdroj: 
Shutterstock
Droždí bohužel nemá neomezenou trvanlivost. Pokud ho máte přebytky, zkuste ho zužitkovat jinak než v kuchyni.

Náš tip: Vůně droždí údajně vadí i pavoukům. Pokud vám nějaké droždí zbylo, zkuste ho rozdrobit na místa, kde se pavouci objevují. S největší pravděpodobností se přesunou jinam.

Přečtěte si také: Čím hnojit pokojovky? Zkuste droždí, lógr nebo zeleninové slupky

Namnožte si nové droždí

Pokud vám doma zbyly jenom poslední kousíčky starého droždí a vy v brzké době potřebujete o trošku víc, zkuste si ho doma namnožit. Potřebovat budete 60 g cukru, 60 g mouky, kvasnice a 500 g uvařených a prolisovaných brambor

Všechny suroviny smíchejte s bramborami a vzniklou směs natlačte do porcelánové nádoby, kterou necháte 2 hodiny na teplém místě. Nádobu pak přesuňte do temna a chladna, kde ji necháte odpočívat další 3 až 4 dny.

Po uplynutí uvedené lhůty můžete po domácku namnožené droždí bez obav používat. Na jeden kilogram mouky stačí polévková lžíce kvasnic. Z poslední lžíce kvasnic, která zbyde, si můžete vyrobit novou zásobu.

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/drozdi-pavouci
  • https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/146715/radce-aha-carujeme-se-zbytky-z-kuchyne.html
  • https://magazindoma.cz/tipy-a-triky/118-pripravte-si-hnojivo-z-drozdi-prave-nyni-ho-vyuzijete-nejvice
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-komaru-30000730.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/drozdi-pavouci/