Záběr učení Feng-šuej je opravdu široký. Dnes se podíváme na jeho další dílek a povíme si něco o talismanech, které pomohou ochránit náš dům.
31. 12. 2020
V evropské kultuře je poměrně silně zakořeněný pojem „strážný anděl“, který ochraňuje konkrétní osoby. Když se ale řekne „ochránce stavení“, spousta z nás tápe. A přitom i v naší kultuře se s něčím takovým můžeme setkat. Vždyť čím jiným je třeba taková podkova nad vchodem, než symbolem, talismanem, který má ochránit stavení od něčeho zlého a držet v něm štěstí.
V asijských filosofiích je nicméně oblast domácích ochránců, popřípadě dokonce až domácích bůžků, mnohem rozpracovanější, bohatší, vrstevnatější. Každý dům tady má svého ochránce, který pozitivně ovlivňuje energie proudící uvnitř i proudící ven.
Hlídači Foo u vchodu
Ostatně ukázkovým příkladem třeba v některých Čínou inspirovaných učeních jsou hlídači Foo. Ti mají děsivé obličeje, silná těla a mnohdy mají podobu okřídleného lva. Najdete je hlídat vchody čínských restaurací, bister, dnes už i masážních salónů, kde poskytují thajské masáže. Málokoho napadne, že nejde jen o komerční prvek, poutač pozornosti, který má zdůraznit vchod do podniku, ale i o symbolické ochránce stavení, kteří dovnitř odepřou přístup všem, kteří mu, nebo jeho obyvatelům chtějí škodit.
V některých asijských zemích se návštěvník může setkat s dřevěnými tabulkami, které jsou umístěny u vchodových dveří, nebo na vstupní brance. Nejsou nijak zdobené – je to jen obyčejná destička a na ní několik tahů štětcem a tmavou barvou vykreslený znak. Ten obvykle znázorňuje modlitbu, ochranné zaříkávadlo. Podobnou tabulku si můžete vyrobit i doma a umístit na ni svou ochrannou formuli.
Velký kámen jako ochránce
Velké kameny označují významná místa a velké kameny mohou být i ochránci vchodu. Učení Feng-šuej dovoluje si svůj ochranný kámen najít. Měl by být větší – s průměrem minimálně dvacet centimetrů – samozřejmě ale může být i objemnější. Kámen by měl dále odpovídat svým vzhledem charakteru člověka a charakteru místa, které bude střežit. Tápete? Není třeba – „váš“ kámen prostě poznáte.
Ochranu domu může poskytovat i velký kámen, který umístíte ke vchodu. Zdroj: yeniresim.com
Může se stát, že si pořídíte třeba rekreační chalupu, kde už ochranný kámen bude. Pak se rozhodně nedoporučuje ho odstranit – povolený je maximálně přesun a ten by měl být na lepší místo, než jaké bylo to původní.
Různobarevné zahradní koule
Posledními ochránci, o kterých se dnes zmíníme, jsou zahradní koule. Skleněné baňky na dlouhých tyčkách napíchané do záhonů a květináčů – setkali jste se s tím a netušíte, o co jde? Tyto talismany mají za úkol chránit příbytek před negativními energiemi od sousedů a z okolních komunikací.
Koule mají různé velikosti a různé barvy – a každá má svou specifickou funkci, kterou plní. Posilují určité činnosti, tříští se o ně vlny negativní energie. Stříbrné koule fungují jako ochrana před nezvanými hosty, jasně vymezují hranice, modré koule posilují komunikaci, tyrkysové podporují tvořivost, zlaté udržují hojnost, stabilizují prostory a poskytují sebejistotu a sebedůvěru, červené fungují jako vábničky…
Barvy a velikosti koulí se navíc dají různě kombinovat a postupem času i měnit – v závislosti na tom, který aspekt chce člověk podpořit, nebo utlumit.