Jste zde

Malování na kameny (kamínkování)

malování na kamínky Zdroj: elspethmclean.com
Vyzkoušejte s námi malování na kameny a zapojte se do kamínkování. Výtvarné techniky, která ovládla sociální sítě. Odreagujte se a udělejte radost i ostatním! 

3. 5. 2020

Proměňte obyčejný kámen v krásnou a originální dekoraci. Nechte se inspirovat a naučte se s námi malovat na kameny, které si přinesete z procházky nebo přivezete z dovolené. Malovat na kameny zvládne opravdu každý! Dospělí se skvěle odreagují a děti budou mít zábavu na dlouhé hodiny. 

Materiálu pro tvorbu je všude dostatek

Vydejte se na procházku a přineste si domů kámen. Na první pohled něčím zajímavý, ideálně plochý nebo mírně zakulacený, dostatečně veliký, aby se vám na něj dobře kreslilo, a hladký. Malování na kámen s hrubým povrchem bude obtížnější. Kámen po přinesení z venku očistěte kartáčkem, omyjte ho mýdlovou vodou a důkladně ho osušte. 

Podklad je základ 

Kámen doporučujeme před malováním natřít bílou podkladovou barvou. Vaše malba lépe vynikne! Výjimkou jsou akrylové barvy, které mají vyšší krycí schopnost. S nimi můžete malovat přímo na kámen. 

Dodržujte čas schnutí! 

Na malování jsou nejlepší akrylové barvy. Rychle usychají a po zaschnutí jsou voděodolné. Využít však můžete i anilinové nebo temperové. Barvy můžete nanášet štětci nebo pěnovou houbičkou, která vám vykouzlí zajímavý efekt. Menší děti se mohou vyřádit s prstovými barvami nebo s barevnými fixami.

Na obtáhnutí obrysů se skvěle hodí akrylové pero nebo černá tuš. 

Po zaschnutí barev obrázek zafixujte akrylovým lakem nebo obyčejným lakem na vlasy. Malbu ochráníte před odřením, vlhkem i otěrem a dodáte ji lesk. Lak stříkejte z větší vzdálenosti a radši v několika vrstvách, aby se vám obrázek nerozpil! 

Tip: Kámen můžete ozdobit i jinou výtvarnou technikou. Oprašte ubrouskovou techniku nebo sáhněte po krakelovacím laku, který vám vytvoří velmi zajímavý efekt. 

Zapojte se s námi do kamínkování a udělejte někomu radost!

Zpříjemněte si procházku a vyrazte s dětmi hledat malované kamínky nebo v blízkosti svého bydliště rozmístěte své vlastní výtvory. Malované kameny totiž ovládly sociální sítě. Svými výtvory i úlovky se chlubí nejen děti, ale i dospělí. Pochlubte se taky!


Základní postup, jak vytvořit malovaný kámen, jsme vám ukázali. Teď už je jen na vás, jak moc popustíte uzdu své fantazii a kam kamínek umístíte. Jen pamatujte na to, že kamínek by měl být umístěný na dobře viditelném místě, aby mohl někomu udělat radost, a být označený názvem facebookové skupiny a směrovacím číslem, aby bylo jasné, kde kamínek vznikl. 

Mimochodem, krásnou inspirací pro vás může být web elspethmclean.com, ze kterého pocházejí kamínkové mandaly a další krásná díla z tohoto článku.