Jste zde

Žádáme o hypotéku: 5 + 1 tip, na co si dát pozor

Zdroj: www.usetreno.cz
Už se nemůžete dočkat, až se poprvé probudíte v měkounké posteli a po peřinách vám budou tančit sluneční paprsky? Vstanete, dáte si kávu na terase ještě v pyžamu. Pak vyrazíte do práce s úsměvem na rtech. Konečně máte domov. Jak složitá cesta k němu vede?

25. 12. 2016

Většina z nás nenosí po kapsách miliony ani nemá doma svého oslíčka, kterému stačí říct: „Otřes se!” a začnou se sypat zlaťáky. Cesta k vysněnému domovu je tak o trochu složitější a také delší. 

Musíte prozkoumat nabídky úvěrů na trhu, zvážit své možnosti, sejít se s poradcem, podat žádost o hypotéku , doložit nespočet dokumentů, podepsat několik lejster, projít bankovní kontrolou a potom 20 nebo i více let každý měsíc řádně splácet dojednanou částku.  

Než do toho skočíte po hlavě, měli bystě vědět… 

Počínaje 1. prosincem 2016 vstoupila v účinnost novela zákona o spotřebitelském úvěru. Přinesla s sebou spoustu změn, které se výrazně dotýkají všech produktů na finančním trhu, tedy i hypoték. Co to pro spotřebitele znamená a na co si dát pozor? 

Podmínky pro získání hypotéky se v prosinci změnily. V čí prospěch? To zjistíte v článku.Zdroj: www.bigstockphoto.com

1.    Připravte se na přísnější prověřování. Banka, nebo subjekt nabízející půjčku, musí nově velmi důkladně prověřovat bonitu klientů, kteří o hypotéku žádají. Zjistit, jak vysoké mají příjmy, výdaje, zda aktuálně nesplácí půjčku a jaká byla v minulosti jejich platební morálka. Pokud tuto kontrolu zanedbá nebo dokonce neprovede vůbec, je podepsaná smlouva neplatná.  

2.    Nic nesmí zůstat zatajeno. Ohlídejte si, že vám banka poskytne rozpis všech transakcí, plateb i poplatků a konečnou částku žádným dodatkem nenavýší. Dle upraveného zákona o spotřebitelském úvěru musí být podmínky pro obě strany naprosto transparentní. Navíc máte také 14 dní na to, abyste si mohli návrh v klidu porovnat s ostatními nabídkami na trhu.  

3.    Nad vším budete mít kontrolu. Instituce, u které máte úvěr vedený, vám po celou dobu splácení musí umožnit snadný přístup k informacím o provedených platbách. A pokud si zažádáte, má povinnost vám předložit také vyčíslení zůstatku úvěru. To je pro vás velké plus. Stejně tak i to, že návrh nové výše úrokové sazby je nově nutné posílat nejméně 3 měsíce před koncem fixačního období.   

4.    Předčasné splacení úvěru už nebude takový oříšek. Pro nově uzavřené hypotéky platí, že lze bez jakýchkoliv poplatků splatit ročně až 25 % úvěru, a to až měsíc před ročním výročím uzavření smlouvy. Jestliže od uzavření smlouvy uběhly nejméně 2 roky a vy prodáte nemovitost, která sloužila jako zástava, můžete splatit celou hypotéku za poplatek 1 % z předčasně splácené části, avšak maximálně 50 tisíc korun. Doposud to bylo až 5 %. Bez sankcí můžete celý úvěr splatit v těžkých životních situacích. 

5.    Pravidla platí pro všechny úvěry na bydlení. Pokud byste se například chtěli vyhnout přísnější kontrole tím, že využijete překlenovací úvěr ze stavebního spoření nebo americkou hypotéku, neuspějete. Novela zákona se vztahuje na všechny způsoby financování bydlení včetně variabilní hypotéky a také veškeré půjčky a možnosti refinancování.

Užitečný tip na konec 

Nechcete se ztratit v moři nabídek na finanční trhu a přeplatit hypotéku o nesmyslně velké částky? Použijte při výběru úvěru hypoteční kalkulačku. Stačí vyplnit požadované parametry (výši úvěru, dobu splácení a pár doplňujících informací), kalkulačka vám během chvilky srovná aktuálně dostupné úvěry a najde nejvýhodnější řešení.