Jste zde

Vytvořte si ze sprchy relaxační centrum. Poradíme vám, jaké vychytávky právě letí!

Zdroj: sapfo-koupelny.cz

Sprchování získává v posledních letech na oblibě. Je hygieničtější, na rozdíl od dlouhého ležení ve vaně má pozitivní dopady na zdraví a hlavně – pokud se nesprchujete dlouhé desítky minut – pak „protočíte“ méně vody. Někdy až o 70 %!

23. 11. 2013

Přemýšleli jste někdy o tom, že horká voňavá relaxační koupel je vlastně koupelí v nečistotách z vašeho těla? Ne nadarmo je klasické koupání v horké vaně třeba v Asii považováno za krajně nehygienické a gynekologové ho příliš často a na příliš dlouho také nedoporučují.

Pod pozitivní účinky sprchování se vám naopak podepíše každý lékař. Při klasickém sprchování se prokrvuje pokožka, tělo se zbavuje odumřelých buněk a dokází také ke zvýšení obranyschopnosti celého organismu.

Nadto je sprchování rychlejší a hlavně ekonomičtější variantou. A pokud si do koupelny pořídíte i některou z vychytávek, které se postupně objevují na trhu, stane se ze sprchování skvělý relaxační rituál!

Masážní sprchové hlavice

Na trhu je dnes celá řada speciálních sprchových hlavic. Čím větší typ zvolíte, tím příjemnější bude váš požitek ze sprchy. U hlavic s větším průměrem je sice vyšší spotřeba vody, o to kratší dobu se ale sprchujeme. Koupit si můžete i hlavice s rotujícími masážními kartáčky. Ty dokonale vyčistí vaši pokožku a příjemně prokrví masírované oblasti. Masáž ve sprše je ideální v boji se zvládáním stresu i svalové únavy po sportovních aktivitách.

sapfo2

Při sprchování ušetříte více než dvě třetiny vody! Zdroj: sapho-koupelny.cz

Uvolňující aromaterapie

K dostání jsou nyní i sprchové hlavice, do nichž můžeme umístit náplň s vonnou příměsí. Ta se postupně mísí s proudy vody. Správná aromatická sprcha by měla obsahovat i látky pečující o pokožku, například zvláčňující panthenol nebo zklidňující levanduli či heřmánek. Pokud speciální sprchu nemáte, můžete si zakoupit éterické koupelové oleje a dopřát si dokonalý požitek i ve své koupelně.

Plnou parou ke zdraví

Parní sprcha je ideální v čase podzimních a zimních plískanic, kdy hrozí riziko nachlazení. Výborně totiž podporuje obranyschopnosti organismu. Pokud už rýmu chytnete, pára příjemně uleví dýchacím cestám. Parní sprcha navíc neubírá pokožce na vlhkosti, naopak o ni jemně pečuje – čistí zanesené póry a zlepšuje prokrvení.

sapfo1

I ve sprše si můžete užít relax jako ve vaně plné horké vody! Zdroj: sapho-koupelny.cz

Blahodárné účinky chromoterapie

O léčivých účincích světla a barev věděli už staří Římané. Hřejivé barvy umocňují příjemné pocity ze sprchy či koupele. Každá barva má přitom jinou vlnovou délku a tím i jiné účinky na náš organizmus. Ideální je proto střídání odstínů napříč celým světelným spektrem – tzv. chromoterapie. Moderní koupelny můžete vybavit sprchovou hlavicí se speciálními LED žárovkami. Ty mají výdrž až 30 000 hodin a minimální spotřebu energie.

Několik rad na závěr

Sprchujte se střídavě teplou a studenou vodou. Je to výborné pro pokožku, imunitu, na problémy s křečovými žilami i svalové obtíže. K dostání jsou i sprchy, které umožňují nastavit si požadovanou teplotu vody. To je praktické i z hlediska bezpečnosti dětí nebo při sprchování domácích mazlíčků, kteří většinou nemívají tolik trpělivosti, aby počkali na nastavení optimální teploty vody.