Jste zde

Vyplatí se počkat s hypotékou na prosinec? Máte-li vyhlídnutou nemovitost, nečekejte!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Od 1. prosince 2016 projde poskytování hypoték mnoha změnami. Jedni se děsí, a tak si rychle vyřizují úvěr na bydlení ještě nyní. Druzí však vyčkávají a těší se z plánovaných změn. Kdy se ale opravdu vyplatí sjednat hypotéku? 

15. 11. 2016

Pro jednoho výhodná změna, může pro jiného znamenat mnoho strastí. I přestože zákon o spotřebitelském úvěru by měl pomoci v poskytování úvěrů na bydlení obou stranám, jistě se najdou i tací, pro které bude listopad poslední možností, kdy získat finance na vlastní bydlení.

Jaké konkrétní změny zákon o spotřebitelském úvěru přinese?

  • Zcela bez poplatku bude možné každý rok splatit jednu čtvrtinu úvěru.
  • Předčasně splatit celou hypotéku budou moci ti, kteří se dostanou do těžké životní situace, a to ať už z důvodu vážné nemoci nebo z důvodu prodeje nemovitosti.
  • Banky poskytnou úvěr pouze tomu, kdo bude schopen jeho splácení. V případě, že se prokáže, že věřitel klienta dostatečně neprověřil, bude povinností dlužníka splatit pouze jistinu bez úroků.
  • Sníží se sankce z prodlení. Ty nově budou moci být do výše 50 % jistiny, maximálně však do 200 000 Kč.
  • Dojde k omezení 100% hypoték, a to nejen co se výše hypotéky týká. ČNB doporučuje omezit i poskytování hypotečních úvěrů s vysokým LTV. 

Nemáte našetřeno? Pak pro vás získání hypotéky může být od prosince výrazně složitější.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Podmínky pro sjednání hypoték se zpřísní

Z výše uvedených změn jasně vyplývá, že klienti budou na koni, avšak až po úspěšném získání hypotéky. Mnohem náročnější bude proces vyřizování úvěru. Jelikož věřitelé budou moci být zodpovědní za nesplácení, pak se z jejich strany budou zpřísňovat podmínky. 

Bonita zákazníka bude hrát ještě větší roli než doposud. Máte-li tedy obavy z procesu schvalování, pak raději zažádejte o hypoteční úvěr ihned. 

100% hypotéky (ne)bude možné sjednat

Omezení 100% hypoték není rozhodně konečná pro všechny, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení bez úspor. Omezení jsou pouze v podobě doporučení České národní banky. I přestože některé banky zcela nevymažou 100% úvěry na bydlení ze svého portfolia, jejich sjednání bude doménou jen pár vyvolených.

Úrokové sazby stále nepatrně klesají

To, zda jsou úrokové sazby na svém minimu či nikoliv, není možné se stoprocentní jistotou říci. Je jasné, že rapidní pokles nás už nečeká, přesto alespoň malé snížení není možné vyloučit. Hypotéka s úrokovou sazbou 1,82 % je však více než příznivá a láká ke sjednání ještě dnes. Odborníci predikují, že s platností nového zákona, začnou sazby růst. Důvodem budou vyšší náklady bank na vyřízení hypoték.

Přemýšlíte nad hypotékou? Pak vězte, že odborníci doporučují pořídit ji nejpozději do začátku prosince. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Dnes výhodná koupě již zítra nemusí být

Pokud se rozhodujete, zda sjednat hypotéku dnes nebo ještě pár týdnů počkat, pak rozhodně nečekejte, máte-li již vyhlídnout vhodnou nemovitost. Byty zdražují a kvůli mizivé nabídce není očekáván opak. Jestliže tak máte vybrané bydlení, které vám po všech stránkách vyhovuje, nepouštějte ho. Za měsíc pro vás nejvýhodnější hypotéka nemusí přinést i nejvýhodnější nemovitost. 

Výhod nového zákona můžete brzy využít s krátkou fixací

Na jedné straně máme nízké úrokové sazby, avšak na druhé velmi drahé byty s omezenou nabídkou. S výběrem vhodného úvěru vám sice může pomoci hypoteční kalkulačka, s výběrem vhodného bytu ale není radno otálet. Navíc sjednáte-li si hypotéku ještě před platností zákona o spotřebitelském úvěru, pak můžete využít krátkého fixačního období, které vám brzy zajistí výhody nového zákona. 

Jste-li však na druhém břehu a svou vysněnou nemovitost stále nemáte vyhlédnutou, pak nic nemusíte lámat přes koleno. Pamatujte však, že i přestože raketového nárůstu úrokových sazeb se nedočkáme, rozhodně nás nečeká ani zlevňování bytů a domů.