Jste zde

Vypěstujte si avokádo z pecky. Stačí šídlo, sklenička a špejle

avokádo v květináči Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ovoce nebo zelenina? Avokádo dokáže zamotat hlavu konzumentům i odborníkům. Z botanického hlediska jde o ovoce, které má bez vhodné úpravy mdlou chuť. Teprve až po upečení nebo dochucení vyniknou jeho přednosti. Jak si avokádo vypěstovat doma?

27. 7. 2020

Avokádo se díky svému složení (zhruba 30 % tvoří „dobré“ tuky) a širokému spektru využití stalo oblíbenou potravinou, kterou plníme naše nákupní košíky. Jak už to ale u tropických plodin bývá, jeho nadměrná konzumace a pěstování dávě přírodě pořádně „na frak“. Kvůli okamžitému zisku jsou totiž ničeny tropické lesy, které mají z hlediska budoucnosti cenu mnohem větší.

Pokud si ale z pecky, kterou bychom jinak vyhodili, vypěstujeme novou rostlinku, má koupě avokáda smysl! Jak na to? 

bigstock-avocado-on-plant-or-raw-avocad-348674587.jpg

avokádo na stromě
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Avokádo je zdravá potravina. Zdravé ale rozhodně není pludnrování přírody, které se s jeho pěstováním v posledních letech pojí.

Očištěná pecka je základem úspěchu

Připravte si avokádo, šídlo, sklenici s vodou a špejli. Avokádo rozkrojte podélně a polovinu ještě překrojte, aby se dala pecka z plodu vyjmout. Pecku důkladně očistěte od zbytku dužiny. To proto, aby nezačala hnít. Celý proces pěstování by byl totiž rázem zničen. Do pecky udělejte šídlem tři otvory ve stejných vzdálenostech. Do každého z otvorů pak zasuňte špejli, a pecku o špejle zachyťte na okraji sklenice s vodou tak, aby se dotýkala pouze vody. Vodu po odpaření pravidelně dolévejte.

bigstock-avocado-plant-seed-sprouting-a-331012408.jpg

pěstování avokáda z pecky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pěstování avokáda není složité. A pokud do toho zapojíte děti, může pro ně být pozorování rostoucí rostlinky vlastně i zábava.

Čekejte na kořeny a listy

Po několika týdnech kořeny zaplní celou sklenici a na rostlině se objeví stonek. Jakmile bude mít rostlinka 3 až 4 lístky, můžete ji přemístit do květináče. Připravte si třeba ten s průměrem 10 centimetrů, který naplníte vhodným substrátem (pro exotické rostliny). Pecku s rostlinkou zasaďte tak, aby 2/3 zůstaly nad zemimou. Květináč postavte na slunné a teplé místo a pravidelně roste. Avokádo zalévejte shora, a vyhněte se stojaté vodě v misce. Kořeny by totiž mohly začít zespodu uhnívat.

Rozvíjej se, poupátko

Jakmile se kořenový systém rostliny zvětší a stonek poroste, můžete avokádo přesadit do většího květináče. Jen dejte pozor na to, ať během přesazování neporušíte kořeny. Substrát následně přisypávejte jen po obvodu a nezapomeňte na pravidelné hnojení a zaštipování, kterým podpoříte větvení rostlinky. Rostlinu můžete také letnit. Na přímé slunce ji ale zvykejte postupně.

Avokádo může dorůst až do dvoumetrové výšky. Na plody si ale počkáte. Ty první by se mohly na rostlině objevit po 5 až 8 letech pěstování. Musíte se ale postarat o jejich „umělé opylení“ štětečkem, což může být v našich podmínkách dost nejisté.