Jste zde

Víte, jak správně zavěsit obraz do sádrokartonu?

Zdroj: redakce

Určitě sami víte, jakou fušku dá zavěsit poličku nebo obraz  na panelobetonovou a  cihlovou zeď. Mnohem jednodušší je to ale u sádrokartonových a sádrovláknitých stěn.

22. 6. 2011

Tento typ stěn sice vyžaduje kotvící prvky doporučené výrobci, práce s nimi je ale jednodušší a s přehledem ji zvládne i amatér. Háčky, na které potom přijde samotný obraz se do stěny upevňují pomocí hřebíků nebo speciálních šroubů do sádrokartonu. Jednoduchý háček unese 5 kilogramů, háček přichycený dvojicí šroubů deset kilogramů, trojháček potom kilogramů patnáct.

K zavěšování těžších předmětů do sádrokartonových a sádrovláknitých desek se potom používají speciální hmoždinky do sádrokartonu a sádrovlákna, které jsou kovové nebo plastové. Plastové hmoždinky mají menší únosnost, a jednoduše se zasunou do předvrtaného otvoru. Kovové hmoždinky mají oproti plastovým únosnost vyšší, ale k jejich montáži je třeba použít speciální kleště.

Pozor na maximální hmotnost!

Při výběru hmoždinek a kotev (na těžší předměty), je nutno dbát na dodržení maximálních hmotností zavěšovaných předmětů,  které udává výrobce kotevní techniky, jinak byste se mohli celkem snadno dočkat nepříjemného překvapení v podobě nečekaného pádu.

K uchycení zařizovacích předmětů, jako jsou umyvadla, vodovodní baterie, závěsný klozet, závěsné kuchyňské skříňky atd., se potom používají speciální nosiče zařizovacích předmětů, které se zabudují do nosné konstrukce stěny během stavby.