Jste zde

Víte, co pijete? Kvalitu vína odhalí „test času“ i vaše smysly

bílé víno s hrozny Zdroj: Bigstockphoto
Víno se už dávno nedělí na kategorie „dá se a nedá se“. Pokud si chcete pochutnat na sklence nebo celé lahvince kvalitního a poctivého moku, měli byste vědět, jak ho vybrat. Čeho si všímat při nákupu a během konzumace? Poradíme!

11. 9. 2021

Barva vína

To, jestli preferujete bílé, růžové nebo červené víno, záleží čistě na vaší chuti a preferencích. Na druhou stranu je dobré vědět, že barva zakoupeného vína o jeho kvalitě mnohé napoví.

Třeba bílé víno by mělo hrát v barvách od světle zelenkavé a žluté až po zlatavě žlutou. K červenému vínu patří paleta od světle rubínových po temně rudé tóny. Nekvalitní víno je naopak typické smutnou barvou s šedivými až nahnědlými odstíny

bigstock-elegant-woman-pouring-red-wine-391739474.jpg

sklenka červeného vína
Zdroj: 
Bigstockphoto
Z nekvalitního vína budete mít nejen nepříjemný smyslový zážitek, ale také pekelný bolehlav.

Etiketa

V tomhle platí přímá úměra, která říká, že čím více informací na etiketě vína najdete, tím bude víno kvalitnější. Zjednodušeně též platí, že čím obecnější je popisek na etiketě, tím nižší kvalitu vína můžete očekávat. Při výběru vína proto věnujte pozornost následujícím informacím, které by neměly na etiketě chybět:

  • Označení odrůdy: Máte chuť na Pálavu nebo snad Veltlínské? Kupte přesně takové, které se hodí k připravovanému pokrmu nebo slavnostní události. 
  • Údaj o obsahu cukru: Abyste nebyli zklamaní přílišnou sladkostí nebo naopak kyselostí vybraného vína, vždy kontrolujte obsah cukru, který je součástí vybrané lahve. 
  • Druh výrobku: Chcete si doopravdy pochutnat? Pak by na etiketě neměl chybět údaj o tom, že je víno jakostní nebo přívlastkové.
  • Ročník sklizně: Říká se, že muži zrají jako víno. Asi nikoho proto nepřekvapí, že ročník sklizně je tak jedním z důležitých faktorů ovlivňující chuť i kvalitu vína.
  • Uvedení provenience: Chcete podporovat tuzemské vinaře? Vybírejte vína z Česka. Nezapomeňte ale ochutnat taky zahraniční delikatesy a rozšířit si obzory. 
  • Identifikace původu vína: Věnujte pozornost názvu vinařské oblasti, podoblasti, obci a vinařské trati. 
  • Číslo výrobní šarže: Pokud vám v minulosti zachutnalo třeba Sylvánské zelené od oblíbeného vinaře, nezapomeňte si zaznamenat číslo šarže. Při dalším nákupu se vám bude hodit.  
  • Údaj o obsahu alkoholu: Díky tomuto údaji poznáte, jak silné víno bude.
  • Evidenční číslo jakosti: Tenhle údaj informuje zákazníka o tom, že víno zatřídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
  • Údaj o obsahu alergenu: Tady se nejčastěji objevují siřičitany, které se používají jako konzervanty. U citlivějších osob ale mohou vyvolávat bolesti hlavy nebo dokonce migrény. 

Čistota a vůně vína

Důležitým parametrem je i čistota vína. Pokud je víno kalné nebo se v něm objevují sedimenty způsobené mikroorganismy, můžeme ho považovat za nestabilní a znehodnocené, což se ostatně projeví taky v jeho chuti. Naopak kvalitní, chutné a vyvážené víno poznáme podle toho, že je již na pohled jiskrné a bez jakékoliv známky zakalení.

bigstock-sommelier-or-waiter-pouring-of-426079394.jpg

nalévání vínka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vyzkoušejte test času - který vám pomůe rozklíčovat, jestli před vámi leží lepší víno, nebo slitky ze sudů.

Kromě barvy a čistoty je důležitá i vůně vína. To nekvalitní poznáme podle toho, že při prvním přivonění ucítíme cizí pachy se štiplavým a dráždivým dozvukem. Ty jsou obvykle příznakem vysokého obsahu těkavých látek, které by v kvalitním a chutném víně neměly. Typické a zároveň také nezávadné je aroma jemně květinové, ovocné nebo minerální.

Podrobte víno testu času

Chcete ještě před samotným ochutnáním ověřit, že jste si vybrali dobře? Pak vybranou lahvinku otevřete, nalijte zhruba dva až tři větší hlty do sklenice a ochutnejte

V téhle chvíli si uděláte na víno určitý názor. Teď vás ale čeká ta náročnější a těžší část. Víno na půl hodinky odložte a nechte ho „prodýchat“. Následně ochutnejte znovu.

Pokud je víno méně chutné a aromatické, půjde o nižší kvalitu. V tomhle případě pomůže jenom rychlé nachlazení a ještě rychlejší vypití

Pokud je po opětovném přičichnutí a ochutnání víno stejně dobré jako na začátku a nevystupuje z něj nic nepříjemného ani v chuti, ani ve vůni, většinou půjde o zlatou střední cestu a dobrý poměr kvality vs. ceny.

Optimální situace je ovšem ta, kdy je víno po opětovném ochutnání ještě lepší a příjemnější, než na začátku. Pokud vás baví objevovat jeho nové tóny a úrovně, máte jistotu, že vám tahle lahvinka přinese jen samé příjemné zážitky.

Použité zdroje:

  • https://www.osobnivinoteka.cz/podle-ceho-poznat-dobre-vino-aneb-vyznejte-se-v-to
  • https://www.ocenenavina.cz/tipy-a-blog/4-tipy-jak-poznat-kvalitni-vino/
  • https://alkoholia.cz/magazin/jak-poznat-kvalitni-vino-v-5-krocich