Jste zde

Vědci konečně vymysleli, jak nanotechnologií ochránit domácnost před špínou

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Svět je zlý a sarkastický. Pár dnů po pořízení nového křesla si ho polejete vínem nebo se na něm objeví skvrny od krve. Tak to prostě chodí. Naštěstí máme na svojí straně zázrak pro údržbu vybavení domácnosti – nanotechnologie.

23. 2. 2017

Doma k úhoně většinou nepřijde to, co se chystáme vyhodit, ale to nové, pěkné. Jak s tím bojovat? Na to se snažily přijít už naše babičky a zkoušely na skvrny všeho druhu aplikovat přírodní metody, které mají svá omezení.

Věda poté přišla s chemickým čištěním, které má ale celou řadu nevýhod. Psům a jiným domácím mazlíčkům se z nich může pěkně zamotat hlava, tenzidy narušují povrch nábytku a vůbec je to neekologické řešení.

Čištění a impregnace na bázi nanotechnologie si s ekologií skvěle rozumí. Využívá tzv. efektu lotosového květu. Ten má totiž vodu odpuzující povrch, který lotos chrání před nečistotami a vodou i během velkého lijáku. Voda po jeho povrchu odteče pryč. Impregnace na bázi nanotechnologie fungují stejně. V praxi to vypadá jako zázrak – na videu společnosti NanoConcept to uvidíte sami.

Vše funguje tak, že se na povrchu vytvoří ultratenká sklovitá vrstva. Zvenku brání předmět před cizorodými látkami, ovšem zevnitř je prostupná, takže impregnovaný materiál včetně textilu nebo kůže může „dýchat“, nevzniká tak riziko bujení plísní.

Stejně fungují i tzv. „tekuté stěrače“. Nanesete je na sklo auta a nanočástice se postarají o to, že voda okamžitě z okna steče i při silném dešti. Parádní vychytávka, že?

Nanotechnologie v domácnosti

Tato oblast vědy pracuje s částečkami, jichž se do jednoho centimetru vejdou desítky milionů. V domácnosti mají hodně široké využití – společnost NanoConcept na této bázi vyrábí mimo jiné impregnaci na kůži a textil, čistící houbičky, odstraňovače skvrn, antistatickou ochranu brýlí, ale i „tekuté stěrače“, fasádní barvy nebo impregnaci betonových či dřevěných povrchů. Nebo prostředky na nehořlavou úpravu.

Není nano jako nano

Nanotechnologie jsou v poslední době módní záležitost – aby ne, když mají tak skvělé účinky. Jenomže za ně bývá mnohdy vydáváno i to, co s nimi nemá nic společného. Například různé prostředky na bázi olejů nebo silikonu. Zpočátku se chovají stejně, mají na nečistoty také odpudivý efekt. Jenomže ten velmi rychle vyprchá a ochrana mizí. U pravých nanotechnologií, jaké používá NanoConcept, funguje ochrana daleko delší dobu. Například u čalouněných potahů impregnace vydrží až 10 vyprání při velmi vysokých teplotách.

To je velká výhoda nanotechnologií – ušetří vám spoustu hodin úklidu. To, co jinak vyžaduje dlouhé drhnutí a ošetřování při znečištění v pohodě setřete navlhčeným hadříkem. Ochranný film je odolný proti mechanickému poškození, takže funguje dál a vy se dlouhou dobu nemusíte starat o jeho obnovení. Ušetří tedy i peníze, které byste museli utratit za neustálé nakupování krátkodobě fungujících prostředků (například zmíněné silikonové nebo olejové čističe). Konečně někdo přišel na to, jak využít vědu při úklidu domácnosti