Jste zde

Úchytky, nebo bezúchytkové řešení?

bezúchytková kuchyně Zdroj: www.kuchyne-in.cz
Jedním z důležitých aspektů při výběru kuchyně je výběr úchytek. Nebo rovnou volba bezúchytkového řešení.

13. 4. 2022

Jaké jsou výhody obou variant? 

Pomiňme estetickou stránku věci, protože tady více než kde jinde, platí, sto lidí = sto chutí. Každému se zkrátka líbí něco jiného. Pokud vy si umíte představit ve své kuchyni obě varianty, bude třeba se rozhodnout podle jiných kritérií. Jestliže jste dodnes měli v kuchyni úchytky, možná si neumíte dost dobře představit, co obnáší linka bez nich. Pojďme si tedy tyto dvě možnosti srovnat.

Údržba

Hospodyňky bude zajímat srovnání z hlediska údržby. Z mnohých zkušeností vyplývá, že v tomto souboji vyhrává bezúchytkové řešení. Na úchytkách snadno ulpí nečistoty, nejraději v těch nejhůře dostupných koutech.

Nejčastějším materiálem pro výrobu úchytek je nerezová ocel. Ta je velmi odolná vůči korozi při styku vodou. Ale viděli jste už někdy úchytku od skříňky po kontaktu se solí? Sůl urychluje rezavění, a tak se může snadno stát, že si při vaření opakovaně na úchytku sůl zanesete a ona tak začne brzy ztrácet svůj lesk.

Úchytky také znesnadňují otírání ploch dvířek či šuplíků, když o ně v zápalu úklidu zavadíte. Skříňky, které se otevírají dotykem, mohou být zase citlivě seřízené, a při otírání se mohou samy otvírat. Pro individuální posouzení rozdílu mezi umýváním úchytek a rovných dvířek je nejlepší navštívit vybrané kuchyňské studio a obojí si zkusit.

Bez úchytek bude vaše linka vypadat velmi elegantně a minimalisticky. Nejlépe to vyzní u větších ploch dvířek a u výrazných barev. Výběr správných úchytek je třeba přizpůsobit ostatním použitým materiálům, strukturám a barvám v interiéru.

Aby vaše kuchyně nepůsobila příliš roztříštěně ve stylu „každý pes jiná ves“, měly by úchytky ladit nejen barvou a materiálem, ale také tvarem. Vhodnou kombinaci utvoříte například s klikami nebo různými drátěnými úložnými programy v kuchyni či obývací části bytu.

Některé kuchyňské linky si úchytky zaslouží

Úchytky se rozhodně hodí do kuchyní v retro stylu, ve stylu provence či do selských stavení a chalup. Existuje mnoho uměleckých a designérských kousků z neobvyklých materiálů. Třeba dřevo je skutečně velmi neotřelé a originální, porcelán či malované skleněné nopky se zase krásně hodí k nábytku s patinou.

Jestli si stále nejste jisti, běžte se podívat na nabídku kuchyňských studií. Předneste jim své požadavky, položte otázky. Nechte si poradit, protože designéři rádi využijí své zkušenosti pro vytvoření vašeho dokonalého domova.