Jste zde

Tráva roste jako zběsilá: Zastavte ji správnou sekačkou!

Zdroj: Mountfield
V České republice je podle aktuálních údajů celkem 2,2 milionu zahrad, a kdyby uměly mluvit, vyjádřily by určitě obavu ze zelené laviny. Tráva totiž po tuhé zimě a vydatných deštích roste jako zběsilá a sekací sezóna je v plném proudu.

20. 5. 2017

Když si na pomoc vezmete ty správné siláky, dokážete zelené peklo rychle zkrotit.

Dali jsme si práci a spočítali jsme, že kdybyste chtěli všechny zahrady v Česku posekat jednou rotační sekačkou, při nepřetržitém sekání by to trvalo 715 let, protože průměrná velikost jedné české zahrady je 910 m2. Jen pro zajímavost: traktorem by posekání všech zahrad v ČR bylo kratší, trvalo by 190 let :). Právě sekačky a traktory, to jsou siláci, kteří se zelené výzvy nezaleknou.

Jak ale vybrat ten správný stroj? Hned na začátku byste si měli říci, jak velkou plochu budete sekat, jak často sekáte, jaké máte požadavky na výbavu a v neposlední řadě také to, jaké jsou vaše finanční možnosti.

Elektrická sekačka Expert 40 EA z dílny německého experta Wolf-Garten patří k tomu nejlepšímu, co lze u nás mezi elektrickými modely pořídit. Zdroj: Mountfield

V případě sekačky zvažte, jestli by se vám více hodil model elektrický nebo benzinový. Pokud se rozhodnete pro benzinový, tak zda vám stačí sekačka bez pojezdu, nebo preferujete komfortnější sekání s pojezdem.

„Elektrická sekačka je vhodná k sekání menších a méně členitých pozemků, na kterých máte zajištěn přívod elektřiny. Je nenáročná na údržbu, má nízkou hmotnost, její provoz je poměrně tichý a ekologický. Elektrické sekačky mohou oslovit také nižšími pořizovacími náklady v porovnání s většinou benzinových modelů,“ tvrdí expert na sekací techniku ze společnosti Mountfield Jan Melena.

Benzinové stroje jsou vhodnější na sekání větších ploch a lépe si poradí i v členitějším terénu. Prověření výrobci sekaček se dnes snaží, aby jejich produkty přinášely svému majiteli kromě bezchybných pracovních výkonů také co největší komfort při práci. Proto každý rok přicházejí s řadou vychytávek.

Rider XF 140 HD se velmi snadno ovládá, je mimořádně obratný a práci s ním si zamilují i ženy. Zdroj: Mountfield

Zejména u benzinových modelů se jedná například o regulovatelný pojezd, tyto modely disponují i několikarychlostní převodovkou pro ještě lepší nastavení rychlosti.

Další oblíbenou funkcí je startování jedním tlačítkem místo šňůry díky systému InStart, což ocení zejména starší lidé nebo ženy. „Velmi praktický je také sytém 4v1, který nabízí u jediného stroje čtyři způsoby, jak naložit s posekanou trávou: sběr do koše, mulčování, zadní odhoz a boční odhoz,“ prozrazuje Jan Melena z Mountfieldu.

Když potřebujete sekat velké plochy, rozhodně sáhněte po rideru, či traktoru. Ridery jsou stroje, které disponují velkou obratností. Jejich motor je pod sedadlem, takže obsluha má dokonalý výhled na sečenou plochu. Snadno si poradí s obsekáváním stromů či okrasných keřů.

Ridery se ovládají pomocí manuální nebo hydrostatické převodovky, což je obdoba automatu. Tento typ převodovky je do složitějšího terénu s množstvím překážek nejvhodnější.

Zahradní traktor XHT 240 4WD s nadupaným americkým motorem Briggs & Stratton má pohon všech čtyř kol a dvě hydrostatické převodovky. Zdroj: Mountfield

Na sekání velkých ploch včetně fotbalových hřišť je perfektní volbou zahradní traktor. Má silnější motor, větší záběr a také velký sběrný koš, takže ho nemusíte tak často vysypávat. Sekačka traktoru je osazena dvěma noži, které zaručí perfektní kvalitu sečení. 

Při výběru konkrétního modelu dbejte na správný tvar a šířku odhozového tunelu. Měl by být co nejširší, nízko uložený a přímý, aby nedocházelo k jeho ucpávání.

Traktory jsou stejně jako sekačky stroje, které se vyvíjejí v souladu s nejmodernějšími technologiemi, aby měl uživatel při práci co největší komfort. Tomu odpovídá například nastavitelné sedadlo, spuštění sekačky z místa řidiče, zvuková signalizace naplnění koše, hydrostatická-automatická převodovka, tempomat, palubní počítač s multifunkčním LCD displejem nebo LED světlomety.