Jste zde

Vertikutace: Nejlepší trávníková terapie!

Zdroj: www.mountfield.cz
Víte, jaký je nejlepší lék pro váš trávník? Dávkuje se minimálně dvakrát ročně a jmenuje se vertikutace. Jedná se o poměrně snadný a příjemný proces se strojem zvaným vertikutátor, který šetrně nařeže travní drn a z trávníku vyčeše všechny nečistoty.

14. 4. 2017

Vertikutace by se měla provádět minimálně dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. Optimální dobou na jarní vertikutaci je druhá polovina března a duben. „Vertikutace je zásah do travního drnu a trávníku může časně na jaře více uškodit, než prospět. Proto je třeba brát v potaz jeho aktuální stav. Chybou by bylo vertikutovat přemokřenou či namrzlou plochu,“ tvrdí Jan Melena, expert na vertikutátory z Mountfield

Pro ty, kteří slovo vertikutátor slyší poprvé v životě: Vězte, že nejde o nic strašidelného :) Jedná se o stroj podobný sekačce. Jen místo rotačního nože má válec se svisle položenými ostrými noži, z nichž jsou některé doplněné i pružinkami. U řady strojů nabízí výrobce samostatné válce s noži a pružinami, které jednoduše vyměníte během chvilky. Zvládne to opravdu každý. 

Vyměnitelný válec s pružinami na vyčesání nečistot z trávníku.Zdroj: www.mountfield.cz

Nejrozšířenějšími vertikutátory jsou elektrické a benzinové stroje. Podle jakých kritérií vertikutátor vybíráme? „V první řadě podle toho, jak velkou plochu chcete vertikutovat. Na menší plochy s dobrou dostupností elektřiny jsou ideální elektrické vertikutátory. Jsou lehčí, tišší, méně náročné na údržbu a práci s nimi bez problémů zvládnou i ženy,“ říká Jan Melena. 

Naproti tomu benzinové vertikutátory upotřebíte i na rozlehlých pozemcích včetně členitého terénu. Disponují silnými benzinovými motory a práce s nimi je i díky většímu záběru rychlejší.

Co je cílem vertikutace? Nože vertikutátoru nařezávají travní drny do hloubky cca 2 – 4 mm a odstraňují travní plsť. Pružinky potom dokonale vyčešou všechny nečistoty. Trávník se tak dokonale provzdušní a zpřístupní živinám i vláze. Bezprostředně po vertikutaci sice nevypadá příliš vábně, ale vězte, že je to jen otázka pár dní, kdy se dostane do top kondice.

Elektrický vertikutátor PATRIOT S 1800 se záběrem válce 36 cm.Zdroj: www.mountfield.cz

Vertikutace jako taková ovšem sama o sobě k dokonalému trávníku nestačí. Po ní je třeba méně porostlá místa dosít správným travním osivem, přidat travní hnojivo kvůli většímu přísunu živin a pravidelně zavlažovat. 

Brzy na vás čeká odměna v podobě sytě zeleného a hustého trávníku. A až k vám přijdou známí na návštěvu, tak dost možná zblednou závistí, protože takový pažit třeba ještě nikdy v životě neviděli :)