Jste zde

Nalaďte trávník do nejlepších odstínů: Poradíme, jaké vybrat travní osivo!

Zdroj: Mountfield
Asi každý by chtěl mít na své zahradě trávníček jako ze žurnálu. Krásně zelený, hustý a takový, že každá návštěva při pohledu na něj pochvalně pokyvuje hlavou. Mít takový trávník, to není žádná utopie. Přinášíme vám pár osvědčených rad, jak toho docílit.

23. 4. 2017

Ideální je začít jarní údržbu trávníku posekáním. Po prvním sekání by měla následovat vertikutace, kterou byste už skoro měli mít v této době za sebou. 

Letošní duben nám zatím dokonale předvádí pravé aprílové počasí. Jeden týden se teploty šplhaly přes 20 stupňů, teď bylo na řadě míst republiky ráno pod nulou a dokonce padal sníh. To je samozřejmě extrém, ale s trávníkem tyhle teplotní výkyvy zamávají, stejně jako například s rozkvetlými ovocnými stromy, z nichž řada bohužel pomrzne.

Vertikutací všechno teprve začíná

Letos byla zima opravdu tuhá, půda promrzla a i trávník dostal v mrazech a pod sněhem pořádně zabrat. Vertikutací jste trávník probrali, ale rozhodně to není konečná. Musíte mít na paměti, že po vertikutaci je stejně důležité holá nebo méně zarostlá místa dosít vhodným trávníkovým osivem a ruku v ruce s tím jde i přihnojování.

Vertikulací vaše snažení nekončí, ale naopak teprve začíná.Zdroj: Mountfield

Jaká by měla být kritéria pro volbu osiva? V první řadě si musíte uvědomit, jak velké zátěži bude váš trávník vystaven a v jakých podmínkách roste. Proto neberte do ruky hned první travní směs, která vám v obchodě padne do ruky. Pečlivě zvažte, co je pro vaši zahradu nejlepší.

Na trhu existují specializovaná travní osiva -  například pro okrasné trávníky, zatěžované trávníky včetně sportovních ploch v podobě fotbalových stadiónů či golfových hřišť nebo speciální směsi do stínu. Ty díky vysokému obsahu lipnice nízké zaručují perfektní trávník i v místech s nedostatkem slunce. 

Pokud jste sportovní fanatici, můžete si dnes už bez problémů koupit travní směs, kterou najdete třeba na fotbalových stadiónech včetně top klubů z celého světa. Například travní směsi Green Park od nizozemského výrobce Barenbrug mají na stadiónech Manchester United, AC Milán nebo Ajax Amsterdam.

Travní směsi Green Park najdete i na řadě fotbalových stadiónů.Zdroj: Mountfield

Jak už bylo řečeno, trávník potřebuje ke správnému růstu i optimální hnojivo a závlahu. Na jaře je nejlepší volbou hnojivo se správným poměrem dusíku, fosforu, draslíku a také dalších doplňkových prvků, jako jsou hořčík, síra, vápník nebo železo. Nejvíce by v jarním trávníkovém hnojivu mělo být právě dusíku, který je hlavní složkou pro regeneraci a rychlý růst. Hořčík dodá trávě sytě zelenou barvu.

Trávníkové hnojivo Jaro-Léto s vysokým obsahem dusíku. Zdroj: Mountfield

Důležité je rovnoměrné rozvrstvení hnojiva po celé zatravněné ploše v doporučeném množství, které je uvedené na obalu. Pro rovnoměrné rozložení je vhodné použít speciální rozmetač nebo sypací vozík. Ten využijete i při aplikaci travního osiva.

Pro všechny typy okrasných trávníků je skvělou volbou i organo-minerální hnojivo, které se může používat během celého vegetačního období. Posiluje travní stébla a v trávníku působí až dva měsíce.