Jste zde

Tahle neuvěřitelná mičuda je revoluce v principu hašení požárů

Zdroj:
Míč, který automaticky zkrotí do 5 vteřin běsnící oheň? Trochu blíže jsme si o něm popovídali s panem Zbyňkem Lukášem ze společnosti Stasanet.

23. 6. 2017

Někomu bude Fire X připomínat jak jménem, tak svým tvarem rekvizitu z klasických sci-fi filmů, jako jsou například Minority Report nebo Pátý element. A někdo v něm zase uvidí basketbalový míč podobný těm, které prohánějí borci na naleštěných palubovkách. Ale není to ani rekvizita, ani basketbalový míč určený oku lahodícím trikům, nýbrž originální hasicí přístroj, který může být písní blízké budoucnosti díky svému jednoduchému použití a skoro se chce říci superschopnostem.  

Dobrý den Lukáši, můžete mně a našim čtenářům v kostce představit v čem si Fire X zaslouží jejich pozornost před obyčejnými hasicími přístroji?

Ve své podstatě je to velmi jednoduché. Fire X je velice dobře fyzicky ovladatelný snad pro všechny, a to si myslím, že je jeho velkou předností. Sám jste si mohl ověřit, že jeho váha je opravdu uživatelsky velmi příjemná. A dalším jeho hlavním rysem je automatická aktivace při styku s ohněm a bezúdržbový provoz.

Je to takový malý zázrak, který vám může ušetřit spoustu starostí.Zdroj: Stasanet

Ano, to máte pravdu. Velmi mile mě překvapila jeho váha.

Přesně tak. Nízká hmotnost je podle mě jeho opravdu velkou předností a i mě samotného to na téhle mičudě fascinuje. Navíc k němu vážně nepotřebujete absolvovat žádný speciální trénink.

Já osobně jsem nikdy neprošel žádným proškolením, jak používat běžný hasičák, takže se domnívám, že v případě požáru bych možná ani vůbec nevěděl, jak ho použít.

A navíc v tom šoku ani nebudete mít vůbec čas zkoumat na něm instruktážní obrázky, že? A proto chceme lidem nabídnout Fire X. Jak už jsem zmínil, automatická aktivace při kontaktu s ohněm je jeho další zajímavou charakteristikou. Má ale i spoustu dalších výhod.

A jak ta automatická aktivace přesně funguje a do jaké až vzdálenosti Fire X umí oheň hasit?
Vysvětlím na názorném příkladu z provozních prostor, kam je přístroj určen především – Fire X bude umístěn v malé serverovně na stěně a v momentě vyšlehnutí plamenů máme otestováno, že v časovém rozmezí 3 až 5 sekund uhasí veškerý oheň do okruhu 3 metrů. Účinně hasí požáry všech 5 tříd, tedy od A až po F.

Abych se přiznal, tak vůbec sám netuším, co znamená ta klasifikace požárů, a předpokládám, že ani mnozí naši čtenáři nebudou teď úplně v obraze. Můžete mi, prosím, blíže přiblížit o co jde?
Klasifikuje se 5 tříd s názvy od A po F. Do třídy A patří běžné hořlavé materiály, jako jsou například dřevo a papír. Do třídy B patří kapalné látky, jako je například nafta. Třída C, tam patří plyny jako třeba propan-butan. Do třídy D zase elektrická zařízení, takže klasicky třeba počítače. Třída E, to jsou lehké kovy, a třída F například jedlé oleje.

Fire X se automaticky aktivuje při styku s ohněm.Zdroj: Stasanet

Takže běžný hasičák, co visí například někde na chodbě základní školy, ten neuhasí všech těchto 5 typů požárů?

To je dobře, že se na to ptáte, protože pro různé typy požárů musí být použitý i jiný typ hasiva. Někde pomůže jen vodní směs, někde zase prášková směs, a ta se nesmí za žádnou cenu použít na typ požáru F. Pokud byste v praxi chtěl mít vše zajištěné pro každý případný druh požáru, tak byste musel mít vždy po ruce několik hasičáků s rozdílnými hasivy, což je samozřejmě hloupost. Oproti tomu Fire X spolehlivě hasí všechno, to je jeho další obrovská výhoda.

Vy jste se ale zmínil ještě o další výhodě, co se týče signalizace požáru a vlastnictví Fire X v privátních prostorách. Prozraďte čtenářům, o co jde.

Jde o to, že když se rozhodnete mít Fire X doma a třeba v technické místnosti vám začne hořet, tak se může stát následující: máte požární signalizaci, díky ní se spustí siréna a vám přijde třeba varovná zpráva na mobil. Než se ale dostanete domů, abyste situaci řešili, případně než se k vám dostanou hasiči, stejně utrpíte značné ztráty na majetku. Když ale máte v místnosti Fire X, dojde k jeho aktivaci a okamžitému hašení, takže i ztráty budou minimální.
 

A čím to, že zrovna Fire X je připraven na jakýkoliv typ požáru? Čím vlastně oheň hasí? O jakou tedy jde směs?

Jde o velice jemný speciální chemický prášek vyvinutý specificky jen pro potřeby výrobce Fire X v Austrálii, kde má výrobce těchto hasících mičud své oficiální sídlo. Toto hasivo nikde jinde v hasicích přístrojích na světě nenajdete a je absolutně neškodné. Doporučuji zhlédnout prezentační dvouminutové video, kde člověk může názorně vidět vše, co Fire X umí na vlastní oči.

Děkujeme panu Zbyňku Lukášovi za jeho čas a ochotu představit našemu portálu hasicí přístroj Fire X. Pokud o něm chcete vědět více, tak doporučované video z rozhovoru naleznete na stránkách společnosti Stasanet.