Jste zde

Stará dřevěná lavička bude jako nová. Poradíme vám, jak na to!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Našli jste po zimě dřevěnou lavičku v bídném stavu? Poradíme vám, jak ji omladit a prodloužit životnost. Díky moderním barvám na dřevo a kov, které mají zvýšenou ochranu proti plísním, houbám nebo UV záření, si její nový vzhled budete užívat dlouhá léta.

25. 4. 2017

Nejdříve řádně připravit podkladový materiál

Bez ohledu na to, jakou barvu plánujete použít k natření lavičky, je nutné předem připravit podkladovou plochu:

  • odstranit původní nátěr
  • zbrousit plochu, na kterou chcete nanášet nový nátěr
  • odstranit prach, mastnotu a pryskyřice

V případě, že nepoužíváte barvu, jež obsahuje napouštědlo, je třeba dřevo před samotným nátěrem syntetickou či vodou ředitelnou barvou ošetřit napouštědlem. To dřevo ochrání před zmodráním a má preventivní charakter proti napadení dřevokazným hmyzem, houbami. Brání také přístupu vlhkosti a tím předchází vzniku plísní či hniloby.

Zároveň je nutné dbát na to, aby natírané dřevo bylo řádně vysušené a samotné nanášení i schnutí nátěru probíhalo v době snížené vlhkosti vzduchu. Z tohoto důvodu doporučujeme začít s natěračskými pracemi v dopoledních hodinách.

Pokud je dřevo lavičky viditelně poškozeno, doporučujeme tyto defekty opravit přípravkem Primalex Tmel pod syntetické barvy. Stačí si prostudovat charakteristiku a návod na použití tohoto přípravku.

Vodou ředitelná nebo syntetická barva?

Jakmile se začnete zajímat o barvy na dřevo, jež lze na lavičku aplikovat, setkáte se s dělením na vodou ředitelné a syntetické bary. Každý z těchto typů barev má své výhody.

Syntetické barvy Vodou ředitelné barvy
+ méně jim vadí mastnota povrchu
+ lépe chrání proti houbám a hnilobě
+ schopnost zakrýt drobné nedostatky dřeva
+ nezapáchají
 + snadné očištění pracovních pomůcek
 + lépe se přizpůsobují rozměrovým změnám dřeva
 + jsou prodyšné a méně praskají
 + bílé odstíny nežloutnou
 + jsou šetrnější k životnímu prostředí
 + snadno se nanáší

Pro potřeby tohoto článku budeme vycházet z toho, že k natření lavičky použijete Primalex LAZURA & NAPOUŠTĚDLO 3v1. Tato barva zvýrazňuje kresbu dřeva a zároveň zvyšuje odolnost proti nepříznivým povětrnostním podmínkám včetně UV záření. Jedná se o syntetickou barvu. Navíc, Primalex LAZURA & NAPOUŠTĚDLO 3v1, jak napovídá jeho název, obsahuje napouštědlo, které tak není třeba kupovat a aplikovat zvlášť.

Jdeme natírat

K aplikaci Primalex LAZURA & NAPOUŠTĚDLO 3v1 doporučujeme měkký štětec. V případě, že máte jednotlivé desky lavičky sražené k sobě a jste manuálně zruční, lze pro aplikaci nátěru použít váleček. Primalex LAZURA & NAPOUŠTĚDLO 3V1 má vynikající krycí schopnosti a je snadno roztíratelná, její aplikaci tedy zvládnete i pokud nemáte s nanášením nátěrů velké zkušenosti. 

Lazuru doporučujeme nanášet rovnoměrně ve 2–3 vrstvách při teplotách 10–30 °C s technologickou přestávkou mezi jednotlivými nátěry o délce 7 hodin. Vzhledem k tomu, že se jedná o syntetickou barvu, pracovní pomůcky mezi jednotlivými nátěry očistěte syntetickým ředidlem S6006.

Následná péče o nátěr vyžaduje odstraňování „provozních“ nečistot. V případě, že je nátěr poškozen, tedy že například dojde k uštípnutí kousku latě, doporučujeme na poškozenou část co nejdříve aplikovat nový nátěr, kdy stačí místo nového nátěru odmastit, zdrsnit smirkovým papírem a následně natřít Primalex LAZURA & NAPOUŠTĚDLO 3v1.