Jste zde

SOS triky na spáleniny při vaření: Chlaďte a puchýře nepropichujte

spálenina ruky Zdroj: Bigstockphoto
I drobné popáleniny, které vzniknou v kuchyni, jsou velice nepříjemným a bolestivým úrazem. Včasnou první pomocí a správnou následnou péčí však můžete snížit jejich bolestivost a podstatně urychlit jejich hojení.

14. 7. 2021

Opařeniny a popáleniny patří mezi nejčastější domácí úrazy. Ve většině případů se však naštěstí jedná jen o drobná zranění, která zvládnete ošetřit doma bez nutnosti návštěvy lékaře. Přesto jsou popáleniny velmi bolestivé a jejich hojení trvá i několik týdnů. My pro vás však máme několik osvědčených domácích prostředků, které vám pomohou zbavit se bolesti a uspíšit léčbu. 

bigstock-coffee-cup-hot-and-fresh-morn-408793907.jpg

šálek kávy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Horká káva, rozpálený olej nebo vařící polévka. Nejen v kuchyni na vás číhají nejrůznější nástrahy, které mohou způsobit ošklivé popáleniny. 

První pomoc je zásadní!

Správně a rychle provedená první pomoc může snížit rozsah, zabránit prohloubení popáleniny a zmírnit následky. Zachovejte proto klidnou hlavu a popálené místo začněte co nejdříve chladit.

V kuchyni nejčastěji vznikají opařeniny a popáleniny 1. a 2. stupně, které se projevují zarudnutím, mírným otokem a puchýřky.

Zapomeňte však na sníh nebo led, které mohou popáleninu ještě více zhoršit. Ideální je pytlík mražené zeleniny nebo mírný proud studené vody. Popálené místo chlaďte do té doby, dokud vám to bude přinášet úlevu.

Poté popáleninu nechte minimálně 24 hodin v klidu a s dalším ošetřením začněte, až když se rána trochu zhojí. 

Popálené místo je důležité udržovat čisté, hydratované a puchýře, které se mohou objevit u vážnějších popálenin, nikdy nepropichujte, aby nedošlo k zavlečení infekce. 

Zázračné aloe vera 

Aloe vera jinak také aloe pravá je léčivá rostlina se spoustou pozitivních účinků na celý organismus. Blahodárný vliv na tělo má nejen uvnitř, ale také zvenčí. Čirý gel, který se nachází uvnitř listů, totiž obsahuje spoustu účinných látek, které dokážou zklidnit podrážděnou pokožku a pomoci rychlejšímu hojení. List stačí pouze podélně rozříznout a přiložit na popálené místo. Úlevu ucítíte okamžitě! 

bigstock-water-flowing-from-shower-clo-355912913.jpg

tekoucí sprcha
Zdroj: 
Bigstockphoto
Popálené místo nikdy nepotírejte máslem, které na popálenině zadrží horkost. Postižené místo minimálně 20 minut chlaďte!

Pomohou bylinky s protizánětlivým účinkem

Na lehké popáleniny a opařeniny pomáhají také bylinky, které mají silné protizánětlivé a zklidňující účinky. Použít můžete účinné bylinné masti, koupele i obklady z heřmánku, měsíčku lékařského nebo z třezalky tečkované. Vychladlý obklad namočený v silném odvaru můžete přikládat několikrát denně. 

Propolis zlepší průběh léčení

A využít můžete i zázračnou sílu propolisu. Cenného produktu včel, který dokáže urychlit hojení, zmírnit bolest a ochránit před zánětem. Ideální je propolis ve své přirozené podobě, který seženete u včelařů a z kterého si můžete připravit tinkturu nebo hojivou mast. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/tahak-s-prvni-pomoci-jak-osetrit-popaleniny-a-opareniny.html
  • http://www.popaleniny.cz/opareniny-a-7-tipu-jak-jim-predchazet
  • https://skoleniprvnipomoci.cz/vyukovy-portal/popaleniny/
  • https://www.pleva.cz/a/popaleniny-spaleniny-a-opareniny-jejich-osetreni-a-pomoc-z-prirody
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/aloe-vera-jako-zaklad-mnoha-dobrot-vyrobte-si-je-sami-nenaletite-na-fejky
  • http://www.popaleniny.cz/co-na-popaleniny-vyzkousejte-nase-tipy
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/propolis-dar-od-vcel-podporuje-imunitu-hoji-akne-osvezi-dech