Jste zde

Silvestr je za rohem: 5 rad, jak s mazlíčky přežít novoroční veselí

vystrašený pes na silvestra Zdroj: www.bigstockphoto.com
Oslavy Nového roku jsou neodmyslitelně spjaty s pestrobarevnými ohňostroji a nejrůznější více, či méně hlučnou pyrotechnikou. Zatímco řada dětí a dospělých si tuhle „zábavu“ užívá, naši čtyřnozí miláčci trpí. Jak jim vstup do nového roku ulehčit?

30. 12. 2019

Zatímco někteří pejsci novoroční oslavy v klidu prospí, jiní se budou strachy krčit a třást pod peřinou. To samé platí také pro kočky. Řadu z nich pestrobarevné ohňostroje doslova fascinují a nemůžou odtrhnout pohled od rozzářeného okna, ty méně odvážné se budou schovávat na místa, kde byste je hledali jen stěží.

Abyste se vyhnuli hysterickým a panickým reakcím, je třeba zjistit, co na vašeho psa nebo kočku zabírá.

Důkladná příprava je zárukou pozdějšího úspěchu

Ideální samozřejmě je, pokud váš mazlíček poslední noc v roce prospí, aniž byste ho museli dopovat uklidňujícími léky. Je proto třeba ho během dne důkladně unavit. Pejska vezměte na dlouhou procházku mimo sídliště a místa, kde se to hemží těmi, kteří už konec roku začali slavit z brzkého rána. Kočky unavte hrou a dopřejte jim lehkou stravu a dostatek čisté vody.

Zvířata ocení, když se jim budete na silvestra věnovat. Ale s mazlením to zase nepřehánějte.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Minimalizujte hluk

Ještě před tím, než propukne ta největší vřava, zabezpečte veškeré východy ven. To samé platí také pro okna. Zvířata, která slyší mnohem lépe než my, totiž mohou být dezorientovaná, vyplašená a budou mít tendence utíkat. Mohla by se tak snadno ztratit nebo přijít k ošklivému úrazu.

Okna zavřete, zatáhněte rolety a na parapety naskládejte deky, které budou minimalizovat venkovní hluk.

Bezpečná skrýš

Zvířata, která se cítí zraněná nebo ohrožená instinktivně vyhledávají místo, kde se cítí chráněná. Proto je nenuťte, aby byla s vámi v obývacím pokoji nebo ložnici, zatímco vy sledujete silvestrovský program nebo se bavíte s přáteli.

Připravte pro svého psa pelíšek, nebo úkryt, kde se bude cítit bezpečně.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Ještě, než přivítáte první hosty, připravte mazlíčkům bezpečnou skrýš s oblíbenými hračkami a pelíšky, kde se budou moct schovat před hlukem i společností.

Projevte lásku, ale nepřehánějte to

Pamatujte, že čtyřnohý parťák vycítí, když se něčeho bojíte nebo jste ve stresu. Zkuste proto venkovní „nebezpečí“ úplně ignorovat. Mluvte klidným hlasem, a pokud mazlík vyhledává vaši společnost, nezapomeňte na dostatek něhy a lásky. Zároveň to ale s hlazením nepřehánějte a mazlíčka zbytečně nenahánějte. Naopak se v něm snažte vyvolat pocit, že se vlastně nic zvláštního neděje.

Když nic nepomáhá

Pokud už dopředu víte, že se oslavy Nového roku stávají pro vašeho mazlíčka nepřekonatelnou překážkou a stresovou situací, kterou se nedaří řešit žádnou z uvedených rad, je na místě vhodně zvolená medikace.

První možností jsou homeopatika, která dostanete v lékárnách bez předpisu. Druhou pak uklidňující léky. Ty vám ale předepíše pouze zkušený veterinář, který tyto problémy řeší každoročně a zná i specifika pro jednotlivá plemena psů a koček.

V žádném případě ale zvířeti nepodávejte „lidské léky“. Ty by mohly ve finále nadělat víc škody než užitku. Zároveň se držte rad veterináře a správného dávkování.