Jste zde

Roztočte to silou, jen s okružní pilou: Moderní cirkulárky jsou bezpečné a práce s nimi snadná

Zdroj: Mountfield
Pamatujete si na cirkulárky vyráběné domácími kutily v garáži ještě v minulém století? Dnes už byste se těmto modelům možná mnozí vysmáli, ale kouzlo okružní pily funguje neustále. I když teď už jde o sofistikované modely s řadou nejrůznějších vychytávek.

16. 10. 2017

Jedná se o stroje na řezání velkého množství palivového dřeva. Za jedno odpoledne ho s cirkulárkou nařežete tolik, že vám vystačí na celou topnou sezónu.

Na trhu je řada okružních pil od renomovaných výrobců. Jsou vyráběny v souladu s nejpřísnějšími bezpečnostními předpisy, což u těch dělaných doma na koleni býval často problém.

Cirkulárka je stroj s elektromotorem, který roztočí velkou silou kotouč z tvrdokovou. Ten se všemi svými zuby zakousne do polena a během chvilky provede řez.

Otupení kotouče trvá při běžné práci několik měsíců. Kotouč se pak nechá nabrousit a počítejte s tím, že jednou za čas budete muset koupit nový. Záleží na výrobci, kvalitě a počtu zubů. Ceny začínají zhruba na 1500 Kč.

Skvělým pomocníkem je i Štípačka dřeva: Dřevo na celou topnou sezonu zvládnete za odpoledne

Okružní Pila Powersaw LCS 500 při práci.Zdroj: Mountfield

Kvalitní okružní pily jsou kromě výkonných elektromotorů vybavené ergonomickou kolébkou, která se po řezání díky vratné pružině sklopí zpět do klidové polohy.

Cirkulárka je opatřena bezpečnostním krytem kotouče i elektrickou brzdou. Stroje jsou stabilní a mají kolečka, která usnadňují transport. Moderní cirkulárky jsou navíc vybaveny i výsuvnou podpěrou pro řezání delších kulatin a výsuvnou zarážkou pro řezání špalků stejné délky.

Díky nejrůznějším vychytávkám je práce s cirkulárkou snadná. Zvládne ji bez problémů i člověk, který přes týden vysedává v kanceláři.

Zdroj: Mountfield

Pokud chcete, aby vaše pila vydržela řezat co nejdéle, vybírejte modely s elektromotory o příkonu 3 000 Wattů a vyšším. Ty nejsilnější pily si poradí s poleny o průměrech až 25 centimetrů.

Cirkulárky se dají koupit už kolem deseti tisíc korun, ale jsou i stroje za dvojnásobek. Když si člověk není jistý, zda se mu taková investice vyplatí, může se klidně domluvit třeba se sousedem a koupit okružní pilu společně. Ale pozor! Možná se o ni budete přetahovat, protože práce s cirkulárkou je nakonec docela zábavná i snadná…