Jste zde

Rekonstrukce jádra: Vsaďte na kvalitní materiály a věřte odborníkům!

Zdroj: www.treehugger.com

Dvě stě tisíc panelových domů a v nich zhruba polovina populace – to jsou čísla, která charakterizují nejčastější typ bydlení v Česku.

2. 5. 2012

„Paneláky“, šedivé ikony komunismu, dnes nicméně zažívají svou renesanci. A to nejen co se týká exteriérů. Stále více majitelů bytů se pouští i do rekonstrukcí jádra. „Pozor ale na to, že neodborný zásah do jádra může způsobit komplikace – a to nejen stavební, ale i hygienické,“ varují stavebníci.

Bytové jádro je jedním z prvků, který od sebe odlišuje jednotlivé typy panelových domů. Zároveň ale mají všechna bytová jádra v republice jedno společné – nekvalitní materiál a velmi nízkou úroveň provedení. Nevzhledný umakartový povrch, přesušený vzduch v celém bytě, stísněná koupelna a ještě menší toaleta trápí desetitisíce majitelů. Spousta z nich se proto odhodlá k celkové rekonstrukci.

rekonstrukce-jadra2

Rekonstrukcí starého jádra se obvykle zlepší prostorév dispozice v bytě. Zdroj: greatertorontocontractors.com

„Jen cena rekonstrukce samotné koupelny se pohybuje na hranici sta tisíc. Případná nižší cena už je potom na úkor kvality a životnosti,“ poznamenává k tomu majitel stavební firmy, která se na rekonstrukce jaderspecializuje, a dál upozorňuje na to, že celý proces trvá minimálně týden, s vyzdívkou potom asi 12 dní, kvůli schnutí materiálu.

Investice, která se vyplatí

Investovat čas a peníze do rekonstrukce jádra se nicméně vyplatí. Nejen, že se podstatně zvýší standard bydlení, kdy zašlý umakart vystřídají kvalitní materiály, ale zlepší se i celkové mikroklima bytu a hygienické hodnoty jednotlivých místností.

Přečtěte si i další článek, který se této problematiky dotýká: Do rekonstrukcí koupelen se pouští stále více Čechů. Je také načase!

Zatímco dříve trápil obyvatele panelových sídlišť dráždivý přesušený vzduch, dnes je tomu v některých bytech paradoxně přesně naopak. V zaprášených „stoupačkách“ se daří bakteriím a roztočům, případné neodborné zásahy do jádra končí vlhkostí, vysokou teplotou v bytě a plísněmi.

A možné řešení? Svěřit rekonstrukci odborníkům a vsadit na kvalitní materiály. Ideálním konstrukčním řešením je v tomto případě pórobeton. „Každá z tvárnic je tvořena miliony „bublinek“ vzduchu, které absorbují přebytečnou vlhkost a zase ji uvolňují, když je třeba, vzduch se tak nepřesuší,“ vysvětluje stavebník.

rekonstrukce-jadra3

Staré bytové jádro je líhní parazitů, plísní a roztočí. Naopak nové jádro výrazně zlepšuje mikroklima v bytě. Zdroj: www.bathroom-renovations.net

Ideální materiál pro přestavbu? Lehký a kvalitní pórobeton

Nespornou výhodou pórobetonu je i vysoká tepelná a zvuková izolace. Každé spláchnutí toalety se tak nebude rozléhat celým domem a jeho použití by se mělo projevit i v nákladech na tepelnou energii. Když přidáte ještě dlouhou životnost, snadné opracování, lehnou manipulaci a nízkou hmotnost, máte ideální stavební materiál právě pro přestavbu a rekonstrukci jádra.

Jen pozor na to, že i při použití tohoto pórobetonu jde o zásah, který musí posvětit úřady. Potřebujete stavební povolení a při větším bourání a stavění je nutný posudek statika. Bez nich se cena rekonstrukce může navýšit ještě o pořádnou pokutu.

Výsledek nicméně za vložené časové a finanční investice rozhodně stojí. Vždyť do čeho jiného by měl člověk investovat, než do svého domova? Do místa, kde tráví velkou část svého života a měl by se v něm cítit dobře.  

Čtěte dále:

Přečtěte si i další články o moderním bydlení. Vybíráme pro vás třeba: