Jste zde

Připravte chalupu a zahradu na zimu. A zvýšenou pozornost věnujte vodě!

Zdroj: tn.cz

Zima je tady se vším všudy. Tedy i s mrazem, který může značně potrápit – zvlášť pokud zapomenete vypustit vodu z trubek. Vždyť o tom, že voda při proměně v led zvětšuje svůj objem, nás učili už na základní škole.

26. 11. 2012

Zimní období může být pro některou techniku, zejména tu, která zůstává celoročně venku, poměrně náročné. Pokud máte zahradu nebo chatu či chalupu, na kterou sice pravidelně jezdíte, ale během zimy je spíše opuštěná, pak byste měli věnovat pozornost přípravě zejména všemu, co má co dočinění s vodou zvýšenou pozornost. Hodně v zimě trpí především čerpadla a také nepoužívané vodovodní potrubí.

Ideálně bez jediné kapky vody!

Máte-li na zahradě bazén, sudy nebo jiné nádrže s vodou, je potřeba je vypustit. Sudy stačí vylít, k vypuštění bazénu můžete použít ponorná čerpadla, která je ale následně potřeba také dobře připravit na zimu. Příprava spočívá zejména v jejich důkladném vysušení. Pokud by totiž čerpadlo zůstalo venku v mrazových teplotách a byla v něm voda, mohlo by se zcela zničit.

Zmrzlá voda zvětší svůj objem a veškeré trubky mohou popraskat. I v případě domácí vodárny, pokud byste měli třeba vodárnu instalovanou pro přívod vody do objektu a ta v zimě nebude využívaná, jsou vhodné jisté úpravy.

priprava-na-zimu2

Před zimou byste měli prohlédnout všechno, co má něco společného s vodou. Pět minut práce navíc se rozhodně vyplatí. Zdroj: xn--mbel-5qa.com

Pokud nemáte možnost vše důkladně vysušit a zbavit vody, je možné všechna tato zařízení opatřit něčím proti mrazu. Někteří lidé svá čerpadla například zakrývají polystyrenem, který je chrání proti minusovým teplotám.

Velmi záleží samozřejmě na tom, kde se zařízení nachází. Některá čerpadla, vodoměry či domácí vodárny bývají umístěny přístupněji a není ta výraznějším problémem je vypustit přes výpustný ventil nebo je profouknout, aby se zbavily vnitřní vody. Jestliže jsou umístěny v prostorách, které by neměly tak snadno zamrzat, stačí je pouze ochránit před chladem a nízkými teplotami třeba již zmiňovaným polystyrenem.

Vypusťte vodu i z WC!

Pokud není objekt přes zimu využíván a tedy vytápěn, vodu je třeba vypustit i z veškerých dalších nádob, jako jsou například WC, sifony umyvadel a podobně. Jestliže vodu vypustit nelze, je třeba alespoň změnit její vlastnosti – snížit bod, kdy voda zamrzne. Dobře se v tomto ohledu osvědčila obyčejná kuchyňská sůl.

O přípravě zahrady na zimu už jsme psali, ale z jiného úhlu. Podívejte se na články, ve kterých řešíme zazimování záhonů a zimní techniky: