6. 12. 2022
Brno má na proslulého Ludwiga Miese van der Rohe památku v podobě vily Tugendhat. Ta přitahuje milovníky čistého designu, kde se vnitřek domu organicky prolíná s okolím. Pokud se vám líbí prosté geometrické křivky a návaznost na přírodu, inspirujte se touto stavbou. Pak si dokážete vybrat toho správného architekta pro realizaci vlastního bydlení.
Chtějte architekta, který vnímá svobodu prostoru. Brno je kolébkou vzdušnosti
Poté, co moravská metropole opustila bezpečí středověkých hradeb, došlo na přelomu 19. a 20. století k zástavbě takzvaných Černých Polí. Postupně zde vyrostly honosné rezidence. Mezi světově uznávané skvosty se řadí vila manželů Tugendhatových, kterou vytvořil geniální německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Tato moderní stavba se dostala na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Kvůli prohlídce vily sem přijíždí domácí i zahraniční obdivovatelé vzdušných prostor, které se vyznačují minimem překážek v podobě zdí. Jste-li uvnitř, máte pocit, že zahrada proniká přes rozsáhlé prosklené plochy rovnou do objektu a nic vám nebrání, abyste vyběhli na terasu a odtud pokračovali dál do zeleně. Když se procházíte venku, vypadá dům jako součást přírody. Na realizaci podobného bydlení si ovšem musíte najmout odborníka, který uchopí jedinečný ráz vašeho pozemku. S návrhem domu na míru vám dokáže pomoci zkušený architekt Brno.
Jak prolnete zahradu s obytnou části rezidence
Máte-li svažitou parcelu, jako je ta, na níž stojí vila Tugendhat, využijte nejvyšší místo ke stavbě bydlení. Z oken vaší domácnosti se pak budete kochat nádherným rozhledem do kraje. Vyhlídka zároveň umocní pocit maximální svobody.
K vysněnému bydlení vám pomůže talentovaný architekt, který vypracuje 3D vizualizaci vašeho budoucího domu v Brně nebo v jiném městě, kde chcete žít. Jedině tak si prohlédnete celou stavbu zevnitř i zvenku ještě před vykopáním základů. Cílem je, aby na vás působila dojmem, že roste přímo ze země. K tomu poslouží několik kamenných terasových stupňů jako u Tugendhatů. Z dolního konce pozemku budou vypadat jako spodní patra objektu. Můžete je samozřejmě osázet skalničkami tak, jak to udělal architekt legendární brněnské rezidence.
Další trik, jak zakomponovat designově jednoduchou budovu do terénu, spočívá v umístění popínavých rostlin na plné zdi. Finálního prolnutí s vnitřkem domu pak dosáhnete vytvořením přechodu v podobně zimní zahrady v přízemí, které je od vnějšku odděleno pouze okny. Když si tu zařídíte obývák s jídelním koutem, kuchyní a klidně i s pracovnou, strávíte většinu dne v dokonalém prostředí. Během teplého období roku navíc část oken zatáhnete a dosáhnete absolutního propojení vnitřku s přírodou.
Čím vytvoříte jednolitý vnitřek
Šikovný architekt bude vašemu požadavku na minimálně ohraničenou společenskou a denní místnost rozumět. Brno, tedy zdejší památná vila, vám opět poslouží jako praktická ukázka. V celém přízemí, odkud se dá vyjít ven, nenajdete ani jednu zděnou příčku s dveřmi. Podlahu navíc pokrývá stejnobarevné linoleum, takže celý prostor splývá do jednotné plochy. Najdete tu pouze důmyslné ostrůvky tvořené koberci, stolky a sedacím nábytkem. Jednotlivé zóny v podobě jídelny, pracovny a společenského koutku od sebe opticky oddělují ještě závěsy a průsvitné zástěny. Tradiční zdi zajišťující soukromí jsou až v nejvyšším patře vily, kde se nachází ložnice.
Teď už víte, jaké možnosti má po ruce špičkový architekt, když si u něj objednáte návrh bydlení „bez překážek“. Brno naštěstí disponuje profesionály v oboru, kteří vám vyjdou ochotně vstříc. Na přání vám dodají vizualizace domácnosti, kde se vám bude zdát, že z okna vylétnete do zahrady jako pták. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru kvalitních expertů.