Jste zde

Plast versus hliník a dřevo – jaký materiál na okna vybrat a podle čeho?

Zdroj: Oknoplastik

Uvažujete o koupi nových oken nebo dveří? Pak pravděpodobně máte dilema, jestli zvolit okna a dveře z hliníku, dřeva, nebo plastu.

21. 12. 2011

Právě to jsou totiž tři nejčastější materiály, ze kterých se okna a dveře v dnešní době vyrábějí. Každý má své výhody i své nevýhody a každý je něčím specifický a tím pádem i vhodný pro určité prostředí. Pojďte se s námi podívat na stručné charakteristiky těchto tří materiálů a po přečtění článku už možná budete mít jasno, co je nejvhodnější právě pro váš dům, či byt.

Plastová okna mají jasnou převahu

Plastová okna jsou nejrozšířenějším typem oken v Česku. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe – jedno, druhé, třetí, čtvrté… Mezi desítkou oken obvykle bývá rovných sedm oken právě z plastu. O zbylá tři pomyslná okna se potom dělí hliník a dřevo.

Výhody plastových oken jsou jasné – jsou téměř bezúdržbová, mají extrémně dlouhou životnost a dokonale izolují teplo a hluk.

Tyto vlastnosti ostatně obvykle charakterizují údaje, které v nabídkách firem můžete najít. Pokud se v nich ale příliš neorientujete, pak se podívejte na náš starší článek Podle čeho vybírat plastová okna?. V něm jsme se stručně pokusili vysvětlit, co si pod kterým pojmem představit.

oknoplastik2

PLastová okna nemusí být nutně jen bílá. Důkazem je právě tato fotka. Zdroj: Oknoplastik

Nicméně zpět k plastovým oknům – plastová okna jsou elegantní a díky široké paletě barev a typů se hodí téměř všude. Na rozdíl od starých dřevěných oken navíc netrpí na plísně, červotoče a rozklížení, které nedovolí okna pořádně zavřít.

Okna z hliníku? Proč ne?

Podobnými vlastnostmi se dnes mohou pochlubit i okna hliníková, která jsou dnes velmi moderní. Hliník je materiál velmi pevný, pokud tedy uvažujete o instalaci nových oken nebo dveří do míst, která jsou velmi frekventovaná, pak právě produkty z hliníku by měly být ty, o které byste se měli zajímat.

Pokud vás děsí „kovový“ vzhled těchto oken, pak vězte, že není problém nechat okna, či dveře potáhnout speciální laminovou fólií, která může být i v dekoru dřeva. To, že jde o fólii mnozí často poznají až po poklepu.

Aktuálně jsou ovšem neméně kvalitní a oblíbená také dřevěná okna.  Zapomeňte ale na typ, který je dodnes poznávacím znamením některých panelových domů. Stará, oprýskaná, prohnilá  a rozklížená dřevěná okna nahrazují takzvaná eurookna. Ty jsou obvykle tvořena třívrstvým dřevěným hranolem s kováním po celém obvodu, který je náležitě ošetřen, aby odolával povětrnostním podmínkám.

Při minimální údržbě vydrží kvalitní dřevěná okna stejně dlouho jako okna plastová nebo hliníková. Jedinou nevýhodou tak může být jejich vyšší pořizovací cena. Zkuste si propočítat, na kolik by vás vyšla u zavedené firmy Oknoplastik. Ta na svých webovkách nabízí k nahlednutí ceník a možnost kalkulace cen.

Možná si v jejich nabídce vyberete i nové dveře. I u nich platí, že je možné pořídit si plastové, hliníkové nebo dřevěné. Záleží jen na tom, které z nich se do vaší domácnosti hodí víc.