Jste zde

Pět tipů, jak levně a efektně vyzdobit nudné stěny ve vašem bytě

Zdroj: www.floatproject.org

Sedíte na pohovce, koukáte na bílé stěny obývacího pokoje a říkáte si, že je to nuda? Přinášíme vám 5 tipů na originální výzdobu, která ani moc nestojí!

22. 5. 2012

Naši rodiče těmito problémy rozhodně netrpěli. U stěny byla přiražená obrovská obývací stěna, výzdobu samotných zdí obstaral vzor z malířského válečku (běda, když utíkal do strany!) a volná místa oživily zarámované ruční výtvory. Mrkněte na půdu, jestli tam nenajdete vyšívané panoráma Hradčan, nebo ručně a podomácku vyráběný gobelín s děsivým vzorem a v ještě děsivějších barvách. Našli jste? Tak je tam nechte.

Dnes už byste s tím příliš parády neudělali. Spíš naopak. Moderní interiér by měl být jednoduchý a vkusný. Čím oživit zdi a zároveň za to neutratit poslední peníze z výplaty? Tady je pár tipů:

Malba přímo na zeď

Dřímá ve vás umělec? Pak ho probuďte, vezměte štětec a přidejte do nekonečné bílé trochu barvy. Nemusíte nutně složitě vykreslovat reálné výjevy, k oživení stačí pár dobře umístěných „cákanců“, tenká a rovná barevná linka, jednoduchý obrazec.

Vaše snaha by ale rozhodně neměla skončit jako na prvním obrázku dětského pokoje, kde se maminka se štětcem trochu utrhla a výsledek by se dal označit za všelijaký, ale rozhodně ne povedený.

vyzdoba-zdi2

Pokud nemáte alespoň elementární výtvarný talent, do malování na zeď se nepouštějte, mohlo by to dopadnout podobně jako na obrázku. Zdroj: Facebook.com

Samolepky na zeď

Samolepky na zeď jsou obrovským fenoménem posledních let. Aby také ne – stojí pár stokorun, člověk si může nechat navrhnout vlastní vzor, jejich „instalace“ je snadná a pokud vsadíte na kvalitní samolepky, pak je, až vás přestanou bavit, ze zdi sundáte bez toho, abyste poškodili původní malbu.

Firem, které nabízejí na internetu samolepky na zeď, jsou desítky. Vyplatí se investovat do kvalitnějších, které se nebudou odchlípávat a nebudou ztrácet barvu. Tohle vám levné varianty, které se v poslední době objevují na tržnicích, nezaručí.

vyzdoba-zdi1

Samolepky na zeď jsou v posledních letech velikým trendem v moderním bydlení. Zdroj: www.floatproject.org

Plakáty

Nepředstavujte si pod pojmem plakát jen potrhaný dvojlist z nějakého časopisu pro mládež, na kterém je nejnovější pop-idol. V nabídkách e-shopů na internetu jsou tisíce motivů. Fanoušky filmu potěší reprinty klasických filmových plakátů, ložnici může oživit romantická krajinka.

Pokud rádi cestujete, můžete si plakáty vozit jako suvenýry z cest. Třeba v Paříži na nábřeží Seiny kousek od Louvru člověk bez problémů pořídí krásný velkoformátový plakát Eiffelovky za zlomek ceny, kterou by zaplatil v Česku v běžném obchodě. Podobné je to i v Londýně (kdo by odolal big Benu?) a dalších metropolích.

Moderní tapety

Tapety hlásí veliký návrat! A pozor Česko je tapetářskou velmocí! Zapomeňte ale na klasické papírové tapety, které po pár měsících zešedly a u stropu se začaly odlepovat. Moderní tapety dokážou pohlcovat kouř z cigaret a v materiálovém provedení se neomezují jen na papír.

Nejnovějším trendem jsou tapety z tzv. vliesu, které jsou voděodolné a snadno omyvatelné – ideání do dětského pokoje. Jedinou nevýhodou je tak cena, která je oproti klasickým tapetám vyšší. Pět metrů čtverečních člověk pořídí za zhruba pět set až osm set korun.

Více o moderních tapetách v článku: Moderní tapety – jsou z vliesu, pohlcují pacha a navrhují je známí designéři

Dekorace z těstovin

Předchozí tipy byly spíše do moderních a mladých interiérů. Máte ale domácky a spíše venkovsky zařízené bydlení? Originální jsou dekorace z těstovin. Vyrábí je jedna malá rodinná česká firma a všechny jsou vyráběné ručně!

těstoviny4Zdroj: dekoraceztestovin.cz

Věnce a koule vyrábějí buď v malých rozměrech do domácností, nebo ve větším provedení do komerčních prostor. Samozřejmě si je můžete zkusit vyrobit doma, ale bez potřebného grifu vám to zabere spoustu času a výsledek může být všelijaký.

Přečtěte si o těchto dekoracích více: Dekorace z těstovin: Italská kuchyně nejen na talíři